Κυριακή, 21 Ιουνίου 2015

Μαδριλένικο πάρτι και… 2-0!

Η εκπληκτική Ρεάλ Μαδρίτης έκανε ότι ήθελε στον δεύτερο τελικό του ισπανικού πρωταθλήματος κόντρα στην Μπαρτσελόνα, την οποία νίκησε με 100-80 και έκανε το 2-0 στη σειρά.

H Μπαρτσελόνα δεν «κατέβηκε» ποτέ στο «Palacios de los deportes» με αποτέλεσμα να γνωρίσει την συντριβή από τη Ρεάλ Μαδρίτης με 100-80. Οι γηπεδούχοι έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Γιουλ (24π.) και Φερνάντεζ(17π) κατάφεραν να πάρουν τη δεύτερη νίκη στη σειρά των τελικών και πλέον... «βλέπουν» τίτλο αφού χρειάζονται μία μόνο νίκη για να πανηγυρίσουν το πρωτάθλημα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν ισοπεδωτική στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και κατάφερε να προηγηθεί από νωρίς στο σκορ με τρίποντα του Γιουλ και του Ρούντι Φερνάντεζ. Οι Καταλανοί έμοιαζαν να τα έχουν χαμένα καθώς από τη μία η εξαιρετική άμυνα της Ρεάλ αλλά και το επιθετικό κρεσέντο των Μαδριλένων έφτασε τη διαφορά στο 9' στους 21 πόντους, 31-10 με τουν Γιουλ να «πυροβολά» ασταμάτητα από την περιφέρεια έχοντας 5/5 τρίποντα!

Στη δεύτερη περίοδο, η Μπαρτσελόνα έδειξε σημάδια ανάκαμψης, τουλάχιστον στην αρχή της, ωστόσο η Ρεάλ συνέχισε να «βομβαρδίζει» από την  περιφέρεια μη επιτρέποντας στους «Μπλαουγκράνα» να πλησιάσουν περισσότερο από τους 15 πόντους (40-25) στο 16' λεπτό του αγώνα. Το πρώτο ημίχρονο έτσι βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 49-32 των Καταλανών που όσο και να προσπαθούσαν δεν μπορούσε να ακολουθήσουν τον ρυθμό της Ρεάλ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ρυθμός δεν άλλαξε και η Ρεάλ με 5 συνεχόμενους πόντους του Ρούντι και 2 από τον Ρέγιες  ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 21 πόντους,58-37. Η άμυνα των Καταλανών θύμιζε «παιδική χαρά»  αφού επέτρεψε στον Γιουλ να σκοράρει τρίποντο, το έκτο του στον αγώνα, για το 71-52 στο 28' ενώ ένα λεπτό μετά ο Νοσιόνι εν μέσω πανζουρλισμού πέτυχε καλάθι και φάουλ κάνοντας το σκορ 75-53, φτάνοντας τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 76-56 μετά από απίθανο τρίποντο του Αμπρίνες από το κέντρο!

Στη τελευταία περίοδο, η κατάσταση ήταν μη αναστρέψιμη καθώς η διαφορά παρέμεινε τις τάξεις των 20 πόντων μέχρι το τελικό . Από το «ναυάγιο» της Μπαρτσελόνα διασώθηκε μόνο ο Ντόελμαν με 24 πόντους.