Παρασκευή, 19 Ιουνίου 2015

Το πρώτο βήμα η «Βασίλισσα»

Καταφέρνοντας να επιβάλει το ρυθμό της και να... αντέξει στην αντεπίθεση της Μπαρτσελόνα, η Ρεάλ Μαδρίτης υπερασπίστηκε την έδρα της και επικράτησε με 78-72 στον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος Ισπανίας.

Με τον Ρούντι Φερνάντεθ να σημειώνει 17 πόντους και τους Ρέγες και Ροντρίγκεθ να προσθέτουν από 12 η Ρεάλ κατάφερε να κυριαρχήσει και στα 40 λεπτά του τελικού και να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα. Από την πλευρά της Μπαρτσελόνα, η εξαιρετική εμφάνιση του Χεζόνια (18 π. με 5/6 τρίποντα) δεν αποδείχθηκε αρκετή. Ο Γιάννης Μπουρούσης δεν χρησιμοποίηθηκε από τον Πάμπλο Λάσο.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα, αφού ο Ρούντι Φερνάντεθ έδωσε το πρώτο προβάδισμα στη Ρεάλ με 10-9 στο 5', πριν ο Σατοράνσκι απαντήσει άμεσα με τρίποντο. Στο 8', ο Χεζόνια ευστόχησε για το 16-17 υπέρ της Μπάρτσα, αλλά τρεις συνεχόμενες τρίποντες «βόμβες» από Ροντρίγκεθ, Ρούντι και Νοτσιόνι έβαλαν... φωτιά στην εξέδρα. Τελικά, το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 27-20, χάρη σε νέο σουτ του Χεζόνια.

Τα τρίποντα συνέχισαν να μπαίνουν ασταμάτητα και ο Ναβάρο μείωσε σε 29-23, αλλά η Ρεάλ έβρισκε τον τρόπο να διατηρεί το προβάδισμα (37-30 στο 15'). Με τον Ρούντι μπροστάρη (12 π.), η ομάδα του Πάμπλο Λάσο κατάφερε να ολοκληρώσει το ημίχρονο προηγούμενη με διαφορά επτά πόντων (47-40).

Όσο κι αν προσπαθούσε η ομάδα του Πασκουάλ, η Ρεάλ έβρισκε τον τρόπο να διατηρείται σε απόσταση τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου (54-45). O Λάμπε μείωσε ξανά στους επτά, ενώ 29 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του δεκαλέπτου ο Χεζόνια μείωσε σε 56-51. Ωστόσο, ο Γιουλ έκανε το 59-51 πριν ο Ναβάρο μειώσε σε 59-53, σκορ με το οποίο οι ομάδες μπήκαν στην τελευταία περίοδο.

Με άστοχα μακρινά σουτ ξεκίνησαν το τέταρτο δεκάλεπτο οι Καταλανοί, χάνοντας την ευκαιρία να πλησιάσουν. Ο Γιόνας Ματσιούλις... τιμώρησε την Μπάρτσα με τρίποντο για το 64-55 στο 33', ενώ ο Σέρχι ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Ο Χεζόνια ήταν ο σε ασύλληπτη μέρα και με 3/3 τρίποντα μείωσε σε 70-66, δίνοντας ελπίδα στην ομάδα του. Με εντυπωσιακό καλάθι, ο Όλεσον μείωσε στους δυο (72-70) με 1:10 να απομένει. Ο Ρούντι ήταν ψύχραιμος στις κρίσιμες βολές, οι τελευταίες επιθέσεις της Μπαρτσελόνα ανοργάνωτες κι έτσι η Ρεάλ επικράτησε με σκορ 78-72.