Τετάρτη, 24 Ιουνίου 2015

Μαδριλένικο quadruple, μέσα στη Βαρκελώνη!

Ονειρική σεζόν για την Ρεάλ Μαδρίτης η οποία πέτυχε το quadruple κατακτώντας μετά το Κύπελλο Ισπανίας, το Super Copa και την Ευρωλίγκα και το πρωτάθλημα της χώρας της. Οι Μαδριλένοι μάλιστα «σκούπισαν» την Μπαρτσελόνα με 3-0 στους τελικούς αφού τη νίκησαν και στην Βαρκελώνη με 85-90.

Οι φιλοξενούμενοι στην δεύτερη περίοδο έκαναν ό,τι ήθελαν την άμυνα της Μπαρτσελόνα και πήραν προβάδισμα με διψήφια διαφορά πόντων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε άρδην. Οι Καταλανοί με καταιγισμό σουτ τριών πόντων και πρωταγωνιστή τον Άλεξ Αμπρίνες όχι μόνο αντέδρασαν, αλλά προηγήθηκαν με 67-62 (29').

Οι φιλοξενούμενοι όμως βιαζόντουσαν να πάνε για διακοπές και με εντυπωσιακό τελευταίο δεκάλεπτο ανέκτησαν και πάλι τα ηνία στο σκορ και πήραν διαφορά 10 πόντων (76-86, 38'). Η Μπάρτσα μείωσε 83-86, αλλά ένα σουτ του Κάρολ έκρινε το ματς και το πρωτάθλημα.
Ο Σέρχιο Γιουλ αναδείχθηκε MVP των τελικών ενώ ο Γιάννης Μπουρούσης δεν αγωνίστηκε καθόλου.

Tα δεκάλεπτα: 17-17, 34-48, 67-65, 85-90
Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ρίβερς 9 (2/2δίπ., 1/1τρίπ., 2/3β., 2ριμπ.), Φερνάντες 4 (2/2δίπ., 0/1τρίπ., 3ριμπ., 2κλεψ., 2λ..), Νοτσιόνι 11 (0/2δίπ., 3/4τρίπ., 2/2β., 6ριμπ., 1ασ.), Ματσιούλις 10 (1/2δίπ., 2/3τρίπ., 2/3β., 5ριμπ., 1ασ.), Ρέγες 6 (2/5δίπ., 1ριμπ.), Ροντρίγκες 11 (1/4δίπ., 3/5τρίπ, 6ριμπ., 1λ.), Αγιόν 8 (2/8δίπ., 4/4β., 2ριμπ., 2ασ.), Κάρολ 19 (4/5δίπ., 3/4τρίπ, 2/2β., 2ριμπ.), Γιουλ 10 (1/4δίπ., 2/5τρίπ., 2/2β., 2ριμπ.), Σλότερ 2 (1/1δίπ., 4ριμπ., 3λ.).