Κυριακή, 1 Νοεμβρίου 2015

Με την δύναμη… των ψηλών!

Την τρίτη της νίκη στην ACB πανηγύρισε η Ρεάλ Μαδρίτης επικρατώντας 88-80 της Σαραγόσα εκτός έδρας. Ζόρια σε ακόμα ένα ματς για τους Μαδριλένους, που στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων, με μπροστάρηδες τους Αγιόν και Ρέγιες.

Το ματς ήταν απόγευμα, οπότε φεγγάρι δεν υπήρχε για να δώσει τη δύναμή του, οπότε ο Πάμπλο Λάσο στηρίχθηκε στην δύναμη των ψηλών του.

Ο Αγιόν και ο Ρέγιες κυριάρχησαν κάτω από τα καλάθια, κυρίως στην επίθεση και πετυχαίνοντας από 21 πόντους, ουσιαστικά ήταν αυτοί που έδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην «βασίλισσα».

Μια «βασίλισσα» που φέτος δεν έχει καμία σχέση με την περσινή ομάδα, που σήκωσε ότι υπήρχε και δυσκολεύεται. Μετά την ήττα στην Τουρκία από την Φενερμπαχτσέ για την Ευρωλίγκα, οι Μαδριλένοι δεν ήθελαν ούτε καν να σκέφτονται για νέα «γκέλα».

Το ματς ήταν σκληρό, αφού η Σαραγόσα ήταν αρκετά ανταγωνιστική. Χαρακτηριστικό είναι πως το ημίχρονο έληξε στην ισοπαλία (40-40), με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι σε όλη την διάρκειά του.

Τελικά, η διαφορά έγινε στο τρίτο δεκάλεπτο, εκεί όπου η Ρεάλ διόρθωσε κάπως την άμυνά της και με επί μέρους σκορ (16-24), πήρε το +8, που της έφτασε.

Η τέταρτη περίοδος έμοιαζε με τις δυο πρώτες. Οι άμυνες άνοιξαν ξανά και τα καλάθια έρχονταν με ιδιαίτερη ευκολία, εξού και το 24-24, με το οποίο έκλεισε το δεκάλεπτο, με την Ρεάλ να παίρνει τη νίκη με το τελικό 88-80.

CAI ZARAGOZA 80  (17+23+16+24): Linhart (14), Bellas (2), Sastre (6), Norel (6) y Jelovac (23) –cinco inicial- García (5), Diener(2), Benzing (9), Fotu (13) y Kanacevic (0).

REAL MADRID 88  (17+23+24+24): Llull (4), Taylor (10), Rudy (3), Thompkins (6) y Ayón (21) -cinco inicial- S. Rodríguez (15), Reyes (21), Nocioni (0), Carroll (5), Hernangómez (3) y Doncic (0).