Παρασκευή, 6 Νοεμβρίου 2015

Πήρε το θρίλερ με «ήρωα» τον Κάρολ!

Με τον Τζέισι Κάρολ να πετυχαίνει τρίποντο, μόλις 3’’ πριν από την λήξη του αγώνα, η Ρεάλ Μαδρίτης πανηγύρισε σπουδαία όσο και δύσκολη νίκη επί της Μπάγερν Μονάχου με 101-99 για την 4η αγωνιστική των ομίλων της Ευρωλίγκα.

Ρεσιτάλ τριπόντων και θεάματος, είχε ένας ακόμα αγώνας της «βασίλισσας», με τους Μαδριλένους να γλιτώνουν της εντός έδρας ήττα από την Μπάγερν την τελευταία στιγμή.

Ο Κάρολ με ένα τρίποντο μόλις 3’’ πριν από την λήξη, έδωσε το ροζ φύλλο στην πρωταθλήτρια Ευρώπης, που έστω και αγχωτικά πήρε την δεύτερη νίκη της στον όμιλο.

Το ματς

Από την αρχή του αγώνα, η Ρεάλ έδειξε πως θα πάει σε ακόμα ένα run and gun παιχνίδι, όπως συνηθίζει. Στο πρώτο δεκάλεπτο τα πράγματα πήγαιναν καλά, τα σουτ έμπαιναν και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 33-20.

Στην δεύτερη περίοδο όμως, οι Βαυαροί, έστρωσαν την άμυνά τους και πυροβολούσαν στην επίθεση, με αποτέλεσμα να ισορροπήσουν την κατάσταση κα το ημίχρονο να βρει τις δυο τους, ισόβαθμες (51-51).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν τον καλό ρυθμό που είχαν και κρατούσαν μια διαφορά συνεχώς. Το 73-81 με το οποίο έληξε η περίοδος, τους έδινε ένα σημαντικό πλεονέκτημα.
Όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι «μερένχες» πήραν ξανά το όπλο τους και με «κανονιές» από τα 6,75, ισοφάρισαν σε 96-96. Η Μπάγερν όμως δεν είχε σκοπό να πέσει.

Με ένα τρίποντο του Ρένφρο έκανε το 98-99 και όλα θα κρίνονταν στην τελευταία επίθεση. Εκεί όπου ο Κάρολ πήρε την προσπάθεια, έβαλε το τρίποντο της αγωνιστικής και έδωσε την πολύτιμη νίκη στην Ρεάλ με 101-99.

Δεκάλεπτα: 33-22, 51-51, 73-81, 101-99