Τετάρτη, 30 Δεκεμβρίου 2015

Μόνος του πήρε τη Σοσιεδάδ ο Ρονάλντο, αντίο στο 2015 με νίκη 3-1!

Μπορεί να φοράει λευκά, δεδομένου πως αγωνίζεται στη Ρεάλ, όμως είναι ξεκάθαρα το «μαύρο πρόβατο» στα μάτια της πλειονότητας των ποδοσφαιρόφιλων: ό,τι αρνητικό κάνει μεγεθύνεται σε τεράστιο βαθμό, ενώ τα (σχεδόν απειράριθμα, είναι η αλήθεια) καλά του θάβονται εντέχνως κάτω από το αγωνιστικό χορτάρι.

Η πιο «πολυφορεμένη» κατηγορία που του προσάπτουν οι αναρίθμητοι (προσοχή, ακολουθεί λέξη βγαλμένη από το ΝΒΑ) haters είναι πως το επίθετό του θα έπρεπε να είναι «Πενάλντο» και όχι «Ρονάλντο», μιας και Ρονάλντο ήταν μόνο ένας- ο... χοντρός.

Ο Κριστιάνο, ωστόσο, απέδειξε για νιοστή τριακοστή έκτη φορά σήμερα πως δεν είναι απλά ένας ποδοσφαιριστής που ευστοχεί σε πέναλτι. Για την ακρίβεια, στο 24ο λεπτό του αποψινού ματς με την Σοσιεδάδ  στο «Μπερναμπέου» ο Πορτογάλος έγινε ένας ποδοσφαιριστής που αστοχεί σε πέναλτι: ο διαιτητής έκανε μία επική «ανακάλυψη» στο τζαρτζάρισμα με πρωταγωνιστή τον Μπενζεμά, υπέδειξε το σημείο του πέναλτι, όμως ο σούπερ σταρ της Ρεάλ έστειλε την μπάλα στο φεγγάρι.

Το πρώτο πέναλτι που έχασε ο Κριστιάνο στην εξαετία του στη «Βασίλισσα» (το πρώτο, δηλαδή, που δεν απέκρουσε τερματοφύλακας από τα 8- στα 71- που έχει χάσει), δεν πτόησε, ωστόσο, ούτε τον ίδιο, ούτε και τον άρχοντα του αγώνα Γκονθάλεθ: στο 40΄ υπέδειξε και δεύτερο πέναλτι για χέρι του Μπερκίκε, όμως και αυτό ήταν αυστηρό καθώς η μπάλα έχει βρει πρώτα στο πόδι του παίκτη της Σοσιεδάδ . Ο Ρονάλντο πήρε και πάλι την ευθύνη και αυτή τη φορά σημάδεψε σωστά για το 1-0 των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, είχε φτάσει η στιγμή για τη θεία ποδοσφαιρική δίκη. Πιο συγκεκριμένα, στο 49΄ ο Μπρούμα έβαλε ένα γκολ- λυρικό ποίημα αφήνοντας άγαλμα το Νάβας για το 1-1 της... άλλης Ρεάλ.

Η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ (που θα είναι θαύμα θαυμάτων αν καταφέρει να ολοκληρώσει τη σεζόν στη «Βασίλισσα») συνέχισε να τρεκλίζει εντέχνως εντός των 4 γραμμών και χρειάστηκε ένα εκπληκτικό τελείωμα και πάλι του Κριστιάνο- μετά από κόρνερ- για το 2-1 στο 67΄.

Στα εναπομείναντα 25 λεπτά, μαζί με τις καθυστερήσεις, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το πάνω χέρι του αγώνα και, παραδόξως, το πήραν πιέζοντας τους «Μερένχες», όμως στο 86' σε μια αντεπίθεση ο Λούκας Βάθκεθ μετά από ωραία σέντρα του Μπέιλ «έγραψε» το τελικό 3-1.

Ρεάλ Μαδρίτης (4-3-3): Νάβας, Ντανίλο, Πέπε, Νάτσο, Μαρσέλο, Μόντριτς (88' Κασεμίρο), Κρόος, Ροντρίγκες (59' Κόβατσιτς), Μπέιλ, Μπενζεμά (76' Βάθκεθ), Ρονάλντο

Σοσιεδάδ  (4-2-3-1): Ρούλι, Κ. Μαρτίνεθ, Α. Ελουστόνδο, Ι. Μαρτίνεθ, Γιούρι, Μπεργάρα, Ιγιαραμέντι, Πριέτο, Κανάλες (45' Πάρδο), Αγκιρέτσε (18' Μπρούμα), Ζονατάς (68' Βέλα)