Κυριακή, 13 Δεκεμβρίου 2015

Μας… τορπίλισε το «κίτρινο υποβρήχιο»

Γρήγορα έφυγε η χαρά από το 8-0 επί της Μάλμε, αφού ήρθε η ήττα με 1-0 από την Βιγιαρεάλ στο «Μαδριγάλ» και έτσι χάθηκε η σπουδαία ευκαιρία να μειωθεί η διαφορά από την Μπαρτσελόνα και την Ατλέτικο στους δυο βαθμούς.

Μπορεί οι Καταλανοί να έφεραν μια ανέλπιστη ισοπαλία με την Λα Κορούνια, όμως η Ρεάλ δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων και ηττήθηκε 1-0 από την Βιγιαρεάλ, οπότε αντί η διαφορά να μειωθεί, μεγάλωσε και έφτασε τους πέντε πόντους.

Κάκιστοι επιθετικά οι Μαδριλένοι, που παρότι πίεσαν ιδιαιτέρως στο δεύτερο ημίχρονο, δεν είχαν το καθαρό μυαλό να φτάσουν σε ουσιαστικές απειλές και δεν απέφυγαν μια ακόμα οδυνηρή ήττα.

Το ματς

«Η καλή μέρα, από το πρωί φαίνεται», λέει ο λαός μας και αυτό αποδείχθηκε. Μόλις στο 8’ ο Σολδάδο άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους και έβαλε δύσκολα στην ομάδα του Μπενίτεθ.

Οι «μερένχες» ήταν σε κακή μέρα και δεν μπορούσαν να συνεργαστούν και να φτιάξουν αξιοσημείωτες φάσεις. Ο Ρονάλντο και ο Μπέιλ κινήθηκαν σε ρηχά νερά, ενώ ο Μπενζεμά δεν πήρε μπάλες, αλλά και όταν πήρε δεν ήξερε τι να κάνει.

Η μεσαία γραμμή δεν βοήθησε και πολύ, οπότε το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με την Βιγιαρεάλ να μην… ιδρώνει για να κρατήσει το προβάδισμα.

Στο δεύτερο μέρος, η Ρεάλ πίεσε όσο περισσότερο μπορούσε. Είχε τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης και την κατοχή της μπάλας, αλλά όπως αποδείχθηκε αυτό δεν έφτανε για να φτάσει σε ένα γκολ.

Χωρίς φαντασία και ωραίες εναλλαγές και μόνο με βαθιές μπαλιές και γεμίσματα, δύσκολα μπορείς να βρεις την λύση, με αποτέλεσμα η «βασίλισσα» να μείνει στο απόλυτο μηδέν.

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα πλέον να υπολείπεται πέντε βαθμούς από τις πρωτοπόρους Μπαρτσελόνα και Ατλέτικο Μαδρίτης και η υπόθεση πρωτάθλημα να δυσκολεύει επικίνδυνα.

Συνθέσεις

Βιγιαρεάλ: Αρεόλα, Μπάιλι (84’ Ρουκάβνα), Μουσάτσιο, Ρουίζ, Κόστα, Σουάρες, Μπρούνο, Τριγκέρος (92’ Πίνα), Ντος Σάντος, Μπακάμπου, Σολδάδο (83’ Λέιβα)

Ρεάλ Μαδρίτης: Νάβας, Ντανίλο, Πέπε, Ράμος, Μαρσέλο (89’ Χεσέ), Κασεμίρο (79’ Κόβασιτς), Μόντριτς (78’ Ίσκο), Χάμες, Μπέιλ, Ρονάλντο, Μπενζεμά