Δευτέρα, 7 Δεκεμβρίου 2015

Νέα νίκη η Ρεάλ

Με 101-80 επιβλήθηκε της Μούρθια στο "Barclaycard Center" της Μαδρίτης η Ρεάλ. Οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν αρκετά ανταγωνιστικοί στο πρώτο μέρος, με την πρώτη περίοδο να κλείνει με το σκορ στο 22-19 και τη Ρεάλ να βρίσκεται στο +8(51-43) στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανεβάσουν το προβάδισμα τους σε διψήφια νούμερα(57-46) με τη συμπλήρωση 30 λεπτών στο παιχνίδι, με την αναμέτρηση να κρίνεται οριστικά στα τελευταία δέκαλεπτά, όπου η Ρεάλ με επιμέρους σκορ τέταρτης περιόδου 24-14, κατάερε να ξεφύγει, φτάνοντας στο τελικό 101-80. Τζέισι Κάρολ και Σέρχιο Γιούλ είχαν από 16 πόντους για τους νικητές, με τους Κελάτι και Καμπάτσο να ξεχωρίζουν από πλευράς Μούρθια, τελειώνοντας τον αγώνα με 18 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Στη δεύτερη θέση μαζί με τη Ρεάλ, εξακολουθεί να βρίσκεται η Μπαρτσελόνα, καθώς επικράτησε με 75-60 εκτός έδρας επί της Μανρέσα.