Σάββατο, 9 Ιανουαρίου 2016

Ονειρεμένο ντεμπούτο για Ζιντάν, κένταγε η Ρεάλ (5-0 την Ντεπόρ)!

Η πρώτη αποστολή του Ζινεντίν Ζιντάν στον πάγκο της Ρεάλ Μαδρίτης στέφθηκε με επιτυχία. Η νίκη με 5-0 επί της Λα Κορούνια ήρθε όσο εύκολα δείχνει το τελικό σκορ, με πινελιές του Γάλλου από τον πάγκο που απέτρεψαν κάποια δυσάρεστη έκπληξη παρόμοια με αυτήν που γνώρισε η Μπαρτσελόνα από τον ίδιο αντίπαλο στην έδρα της πριν από έναν μήνα.
Η τύχη ήταν με τον Ζιζού σε αυτό το ντεμπούτο, αφού εάν ο Λούκας Πέρεθ σκόραρε στην πρώτη καλή στιγμή του αγώνα, ίσως τα πράγματα να εξελίσσονταν αλλιώς. Δεν τα κατάφερε, έμεινε στα 12 γκολ στο πρωτάθλημα και οι μερένγκες δεν χαρίστηκαν.

Το σκορ άνοιξε ο Καρίμ Μπενζεμά στο 15ο λεπτό και στο 22' έδωσε τη σκυτάλη στο αγαπημένο παιδί του πρώην προπονητή της ομάδας, Γκάρεθ Μπέιλ. Ο Ουαλός όχι μόνο δεν έχασε τη θέση του με την έλευση Ζιντάν, αλλά ήταν ο πρωταγωνιστής του αγώνα μαζί με τον Ίσκο που βρήκε χώρο στη βασική ενδεκάδα. Ο Μπέιλ έκανε το 2-0 στο 22' και ακολούθησαν ακόμα δύο τέρματα στο 2ο ημίχρονο, προτού αντικατασταθεί και αποθεωθεί από το κοινό του Σαντιάγο Μπερναμπέου, που είχαν υποδεχθεί με τον ίδιο τρόπο τον Ζιντάν στην αρχή του αγώνα. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο προσπαθούσε αλλά δεν έβρισκε το 15ο φετινό γκολ στην Primera Division, αλλά στις καθυστερήσεις ο Μπενζεμά βρήκε το 14ο, γράφοντας το τελικό 5-0.

Ρεάλ Μαδρίτης Νάβας, Καρβαχάλ, Πέπε, Ράμος (46' Βαράν), Μαρσέλο, Κρόος, Μόντριτς, Μπέιλ (74' Χεσέ), Ίσκο (66' Ροντρίγκες), Ρονάλντο, Μπενζεμά

Λα Κορούνια Λουξ, Χουανφράν, Αρίμπας, Σίντνεϊ, Ναβάρο (66' Λουισίνιο), Μπεργαντίνιος, Μοσκέρα, Καρτάμπια (46' Γκουτιέρες), Αλμπέρτο, Φαΐρ (66' Ριέρα), Λούκας