Παρασκευή, 29 Ιανουαρίου 2016

Εύκολα η Ρεάλ 84-72 τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη ήττα στο Top 16 αφού έχασε στη Μαδρίτη από τη Ρεάλ με 84-72. Το ματς κρίθηκε στην τρίτη περίοδο κατά τη διάρκεια της οποίας οι γηπεδούχοι έκαναν τα πάντα σωστά και οι φιλοξενούμενοι τα πάντα λάθος.

Παρά το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με αστοχία και λάθη, η άμυνα ήταν αυτή που κράτησε τη Ρεάλ από το να πάρει διαφορά. Όταν μπήκαν και κάποια μακρινά σουτ τότε οι Πειραιώτες βρέθηκαν με προβάδισμα (17-19). Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Τζέι Σι Κάρολ βρήκε ρυθμό πίσω από τα 6,75, αλλά κάτι παρόμοιο συνέβη και με τους Ματ Λοτζέσκι (7π. ημίχρονο) ο οποίος επέστρεψε μετά από μεγάλη απουσία και Ντάνιελ Χάκετ (8π. ημίχρονο). Το τελευταίο δίλεπτο πάντως δεν εξελίχθηκε καλά αφού το 29-33 μετατράπηκε σε 41-35 με επιμέρους σκορ 12-2.

Στο τρίτο δεκάλεπτο εκεί που ο Ολυμπιακός έλεγχε το ρυθμό, εμφανίστηκε ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ (με δύο τρίποντα και μία τελική πάσα) και Σέρχιο Γιουλ (με ένα τρίποντο και μία τελική πάσα) έστειλαν τη Ρεάλ στο +16 (56-40, 27’). Το μόνο που κατάφερε ο Ολυμπιακός ήταν να ρίξει τη διαφορά στους 9 (81-79) χάνοντας τελικά με 84-72.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 41-35, 63-48, 84-72