Κυριακή, 17 Ιανουαρίου 2016

Από πεντάρα σε πεντάρα η αρμάδα του Ζιντάν!

Η αλλαγή αύρας στην Ρεάλ Μαδρίτης από την έλευση του Ζινεντίν Ζιντάν στον πάγκο της, είναι πλέον κάτι παραπάνω από σίγουρη. Η «βασίλισσα» συνέτριψε 5-1 την Σπόρτινγκ Χιχόν, παίζοντας καταπληκτικό ποδόσφαιρο, ειδικά στο πρώτο μέρος.

Μια οπτασία ήταν η Ρεάλ στο πρώτο μέρος του αγώνα, πετυχαίνοντας πέντε γκολ σε 41 λεπτά, αποδεικνύοντας πως αν στον πάγκο κάθεται κάποιος αρεστός, τότε οι παίκτες έχουν τις δυνατότητες για ΠΟΛΛΑ πράγματα.

Οι «μερένχες» είχαν όρεξη και το έδειξαν στο χορτάρι του Μπερναμπέου. Μόλις στο 7’ ο Μπέιλ με όμορφη κεφαλιά άνοιξε το σκορ, για να έρθει ο Ρονάλντο μόλις δυο λεπτά μετά με ένα καταπληκτικό γυριστό σουτ να γράψει το 2-0.

Στο 12’ ήταν η σειρά του Μπενζεμά να χρηστεί σκόρερ και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο. Ο Γάλλος φορ έπιασε ένα συγκλονιστικό βολ πλανέ και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Το σεληνιασμένο εικοσάλεπτο των γηπεδούχων, ολοκληρώθηκε στο 18’, με τον Ρονάλντο να βρίσκει ξανά δίχτυα.

Παρ’ όλα αυτά, το πρώτο ημίχρονο είχε και… γλυκό. Στο 41’ ο Μπενζεμά, πέτυχε και αυτός δεύτερο γκολ, διαμορφώνοντας το 5-0.

Κάπου εκεί ήταν ώρα για χαλάρωση και ξεκούραση. Να μην λένε πως δεν σεβόμαστε και τους αντιπάλους. Έτσι δώσαμε χώρο στην Χιχόν, που στο 62’ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και έγραψε το τελικό 5-1.