Κυριακή, 13 Μαρτίου 2016

Μας γλίτωσαν οι Νάβας και Κασεμίρο

Παραλίγο να υποστούμε ακόμα ένα "κάζο" όμως ο Κασεμίρο μας γλίτωσε στο 89', διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 επί της Λας Πάλμας, ένα λεπτό μετά την ισοφάριση από τους γηπεδούχους.

Ο Γουίλιαν Χοσέ, πήγε να ρίξει... λας τάβλας την Ρεάλ, ισοφαρίζοντας στο 87' σε 1-1, όμως ο Κασεμίρο δυο λεπτά έδωσε της νίκη στην "βασίλισσα". Το σκορ είχε ανοίξει ο Ράμος (24'), ο οποίος στο τέλος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη.

Για έναν ακόμα αγώνα η Ρεάλ ήταν μέτρια στο πρωτάθλημα. Οι παίκτες του Ζιντάν σαν να μην είχαν και πολλή όρεξη για μπάλα, ή ίσως απλώς η δυναμικότητα του αντιπάλου τους έκανε... ράθυμους.

Βέβαια, ο Ράμος έδωσε το προβάδισμα στο 24' και αλάφρωσε λίγο τα πόδια των "μερένχες", οι οποίοι έβγαλαν το πρώτο μέρος στο μηδέν λόγω του εξαιρετικού ξανά Νάβας.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξαν και πολύ τα πράγματα. Ο Ρονάλντο και η παρέα του δεν βρίσκονταν σε καλή μέρα και φαινόταν αυτό. Οι γηπεδούχοι είχαν τις στιγμές τους για να ισοφαρίσουν όμως δεν το κατάφερναν.

Μέχρι το 87', όταν ο Χοσέ μπήκε στην περιοχή ανενόχλητος και πλάσαρε εύστοχα για το 1-1. Οι περισσότεροι εκείνη την στιγμή σκέφτηκαν πως η Ρεάλ θα χάσει ακόμα δυο βαθμούς.

Ευτυχώς ο Κασεμίρο είχε άλλη άποψη και με κεφαλιά δυο λεπτά αργότερα, έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην "βασίλισσα" που το κράτησε μέχρι το τέλος και πήρε τους τρεις βαθμούς.

Πέρα από την μέτρια εμφάνιση, αυτό που θα έχει να σκέφτεται ο Ζιντάν είναι και η απουσία του Ράμος από το επόμενο ματς, αφού ο Ισπανός μπακ αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις αντικρίζοντας δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Συνθέσεις

Λας Πάλμας: Βάρας, Γκαρσία (85' Αραούχο), Λέμος, Βίγκας, Γκαρίδο (46' Καστεγιάνο), Μέσα, Νίλι, Μοντόρο (72' Ελ Ζαρ), Βιέρα, Μόμο, Χοσέ

Ρεάλ Μαδρίτης: Νάβας, Καρβαχάλ, Πέπε, Ράμος, Αρμπελόα, Κασεμίρο, Μόντριτς (90' Μαρσέλο), Ίσκο (60' Κόβασιτς), Λούκας, Μπέιλ (79' Χεσέ), Ρονάλντο