Πέμπτη, 3 Μαρτίου 2016

Επιστροφή στις νίκες για τη Ρεάλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης δυσκολεύτηκε απέναντι στην αξιόμαχη Λεβάντε, αλλά τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-1, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα ύστερα από δύο αγωνιστικές.

Με τον νεαρό Μπόρχα Μαγιοράλ στην κορυφή της επίθεσης, ελλείψει των Γκάρεθ Μπέιλ και Καρίμ Μπενζεμά, η Ρεάλ Μαδρίτης  δυσκολεύτηκε να βρει χώρους προς την εστία της Λεβάντε. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν τους χώρους και προσπάθησαν μέσω αντεπιθέσεων να απειλήσουν τον Κέιλορ Νάβας. Τελικά, στο 34' ο Κριστιάνο Ρονάλντο έδωσε τη λύση από τη "βούλα" του πέναλτι. Ένα πέναλτι που κέρδισε ο Λούκας Βάθκεθ σε ανατροπή από τον Λούκας Ορμπάν. Οι "μερένγκες" εκμεταλλεύτηκαν το μομέντουμ και διπλασίασαν τα τέρματα τέσσερα λεπτά αργότερα με αυτό του Ντιέγκο Μαρίνιο.

Παρά την... ψυχρολουσία οι Λεβαντίνοι κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 ένα λεπτό αργότερα. Στο δεύτερο μέρος, το παιχνίδι απέκτησε "τρελό ρυθμό". Η Λεβάντε "ανοίχτηκε" και κυνήγησε το γκολ της ισοφάρισης, αλλά τόσο ο Ντέιβερσον όσο και ο Τζουζέπε Ρόσι αποδείχθηκαν "φλύαροι" στην τελική προσπάθεια. Οι παίκτες του Ζινεντίν Ζιντάν εκμεταλλεύτηκαν τους κενούς χώρους και στο 92' "κλείδωσαν" τη νίκη με σκόρερ τον νεοεισελθόντα Ίσκο.

Λεβάντε (4-4-2): Μαρίνιο, Λόπεθ, Μεντζανί, Φεντάλ, Ορμπάν, Σιμάο (68' Βέρθα), Λέρμα, Καμαράσα (72' Γκαρθία), Λουίς Μοράλες, Ρόσι (63 Κασαντέσους), Ντέιβερσον.
Ρεάλ Μαδρίτης (4-2-3-1): Νάβας, Ντανίλο, Πέπε, Βαράν, Νάτσο, Κασεμίρο (74' Κόβατσιτς), Κρόος, Λούκας Βάθκεθ, Ρονάλντο, Χάμες (80' Ίσκο), Μπόρχα Μαγιοράλ (86' Χεσέ).