Σάββατο, 24 Σεπτεμβρίου 2016

Δεύτερο «Χ»αρακίρι…

Την δεύτερη και μάλιστα συνεχόμενη ισοπαλία της έφερε η Ρεάλ στο πρωτάθλημα. Αυτή την φορά η «βασίλισσα» άφησε δυο βαθμούς στην έδρα της Λας Πάλμας, μετά το 2-2 και η διαφορά με την Μπαρτσελόνα μειώθηκε στον πόντο.

«Διαβολοβδομάδα». Την χειρότερη εβδομάδα της καριέρας του ως πρώτος προπονητής περνάει ο Ζινεντίν Ζιντάν, αφού με την «γκέλα» μεσοβδόμαδα με την Βιγιαρεάλ, ήρθε ακόμα ένα… χαρακίρι, αυτή την φορά με την Λας Πάλμας. Οι «μερένχες» πέταξαν ακόμα δυο βαθμούς και πλέον βρίσκονται μόλις έναν πάνω από την Μπαρτσελόνα.

Βέβαια για να είμαστε δίκαιο, δεν έμπαινε η «πόρνη». Ο Χάβι Βάρας έκανε το ματς της ζωής του, ενώ ο Ρονάλντο και η παρέα του έχασαν τα άχαστα, με αποτέλεσμα να μην έρθουν οι τρεις βαθμοί. Μάλιστα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν και τις δυο φορές που προηγήθηκε η «βασίλισσα».

Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Οι παίκτες του Ζιντάν, μπήκαν με όρεξη και κέφι στον αγωνιστικό χώρο και έτσι κατάφεραν από την αρχή να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα. Οι τελικές διαδέχονταν η μια την άλλη, το γκολ όμως δεν ερχόταν.

Αυτό μέχρι το 33’ όπου ο Ασένσιο πήρε το ριμπάουντ από απόκρουση τους Βάρας και άνοιξε το σκορ. Δυστυχώς η χαρά δεν κράτησε πολύ, αφού στο 38’ ο Τανασού ισοφάρισε για τους γηπεδούχους, με το 1-1 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η εικόνα παρέμεινε ίδια. Η Ρεάλ είχε την κατοχή και τις ευκαιρίες. Ο Ρονάλντο, ο Μπέιλ, ο Μοράτα, ο Μπενζεμά όταν μπήκε ακόμα και ο Μόντριτς με μακρινά σουτ, ήταν μόνιμες απειλές, χωρίς όμως να πετυχαίνουν κάτι.

Τελικά, χρειάστηκε ακόμα ένα… ριμπάουντ για να σκοράρουμε (ο Ομπράντοβιτς θα ήταν περήφανος για μας με τα ριμπάουντ μας). Συγκεκριμένα, ο Μπενζεμά ήταν εκεί στο 67’ για να εκμεταλλευτεί την απόκρουση του Βάρας σε πλασέ του Ρονάλντο και να γράψει το 1-2.

Έλα που όμως ούτε αυτό ήταν αρκετό. Μια ακόμα ολιγωρία της μαδριλένικης άμυνας στο 85’ και ο Αραούχο, έγινε ήρωας, δίνοντας έναν πολύτιμο βαθμό στην Λας Πάλμας.

Παρά τις σπουδαίες ευκαιρίες που χάθηκαν στο τελευταίο περίπου δεκάλεπτο (μαζί με τις καθυστερήσεις), το 2-2 έμελε να είναι το αποτέλεσμα, με την Ρεάλ να πετάει στον κάλαθο των αχρήστων δυο πολύτιμους βαθμούς.

Να φύγει και να μην έρθει ξανά αυτή η εβδομάδα. Πάμε στο Ντόρτμουντ τώρα για την «μάχη» με την Μπορούσια. Είθε η κοιλάδα, να αλλάξει το κλίμα!

Συνθέσεις

Λας Πάλμας: Βάρας, Μίτσελ, Γκαρσία, Αθαμί, Καστεγιάνο, Γκόμες, Μέσα, Μόμο, Τανασού, Βιέρα, Λιβάτζα

Ρεάλ Μαδρίτης: Κασίγια, Καρβαχάλ, Ράμος, Βαράν, Νάτσο, Κρόος, Ασένσιο (64’ Μπενζεμά), Μόντριτς, Μπέιλ, Ρονάλντο (72’ Βάσκεθ), Μοράτα (80’ Ίσκο)