Τετάρτη, 21 Σεπτεμβρίου 2016

Μας τα… χάλασε το «κίτρινο υποβρύχιο»

Κρίμα, κρίμα, κρίμα. Η Ρεάλ έμεινε στο 1-1 με την Βιγιαρεάλ στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου για την 5η αγωνιστική της Λα Λίγκα και έχασε την ευκαιρία να φτάσει τις 17 σερί νίκες στο ισπανικό πρωτάθλημα κάνοντας ρεκόρ. Η πρώτη απώλεια βαθμών για την «βασίλισσα» στην φετινή σεζόν.

Όλοι οι Μαδριλένοι ήταν έτοιμοι σήμερα να πανηγυρίζουν το σπουδαίο αυτό ρεκόρ, όμως η παρέα του Πάτο μας τα χάλασε άσχημα. Την μεγαλύτερη «ευθύνη» για αυτή την ισοπαλία έχει σίγουρα ο Ασένχο, ο οποίος τώρα θυμήθηκε να κάνει το ματς της ζωής του.

Ο τύπος τα έβγαζε όλα. Δεν φτάνει που στο πρώτο ημίχρονο, πέρα από μερικές ευκαιρίες με κεφαλιές δεν είχαμε τίποτα άλλο, όταν και στο δεύτερο αποφασίσαμε να παίξουμε μπάλα, σεληνιάστηκε. Τι εξ επαφής κεφαλιές, τι σουτ από μακριά, τι πλασεδάκια, τίποτα δεν έτρωγε ο άτιμος, «φουντώνοντας» τον Ρονάλντο.

Δόξα τον θεό να λέμε που ο Ράμος κατάφερε να τον νικήσει έστω μια φορά στο 48’ με δυνατή κεφαλιά, γλιτώνοντας έτσι τον βαθμό. Αφού η χαζομάρα του Ισπανού μπακ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, έδωσε την ευκαιρία στον Μπρούνο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, να βάλει μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους.

Όπως είπαμε αυτή ήταν η πρώτη απώλεια βαθμών για την Ρεάλ φέτος, σε όλες τις διοργανώσεις. Να πούμε πάντως πως ότι και να γίνει, η «βασίλισσα» θα παραμείνει μόνη πρώτη στην κορυφή της Πριμέρα.

Συνθέσεις

Ρεάλ Μαδρίτης: Κασίγια, Ντανίλο, Ράμος, Βαράν, Μαρσέλο (45’ Καρβαχάλ), Κρόος, Χάμες, Κόβασιτς, Μπέιλ (72’ Βάσκεθ), Ρονάλντο, Μπενζεμά (77’)

Βιγιαρεάλ: Ασένχο, Μάριο, Μουσάτσιο, Ρουίς, Χοσέ Άνχελ, Τριγκέιρος, Μπρούνο, Τσερίσεφ, Καστιγέχο, Ντος Σάντος, Σανσόν