Πέμπτη, 13 Οκτωβρίου 2016

«Βασιλική» πρεμιέρα στη νέα Ευρωλίγκα

Ιστορική νίκη της Ρεάλ απέναντι στον Ολυμπιακό, αφού με το 83-65, πήρε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα της νέας, διαφορετικής Ευρωλίγκας. Συγκλονιστικός Γιουλ.

Η νέα Ευρωλίγκα είναι γεγονός. Ο «μαραθώνιος» των 30 αγωνιστικών ξεκίνησε από την Μαδρίτη, εκεί όπου η Ρεάλ υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό, καταφέρνοντας να πάρει άνετα τη νίκη με 83-65 και να ξεκινήσει με το δεξί τις Ευρωπαϊκές της… περιπέτειες.

Οι «μερένχες» είχαν μπροστάρη τον Σέρχιο Γιουλ, ο οποίος έδειξε πως είναι έτοιμος να πάρει από το χέρι την «βασίλισσα» και να την οδηγήσει σε ακόμα ένα Final Four.

O Ισπανός γκαρντ, τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους, όντας ο πρώτος σκόρερ του ματς, με τους 15 απ’ αυτούς μάλιστα να τους πετυχαίνει στο πρώτο δεκάλεπτο.

Εκεί όπου η Ρεάλ έδειξε την ανωτερότητά της. Με τον Γιουλ να βάζει τα πάντα, ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο στο +7 (24-17). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός βρήκε την τρόπο να απαντάει, οπότε και έμενε κοντά στο σκορ. Βέβαια, η Ρεάλ δεν έχασε το προβάδισμα, απλώς αυτό μειώθηκε στους δυο πόντους (42-40) στο ημίχρονο.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την Ρεάλ να συνεχίζει μπροστά στο σκορ, πλην λίγων περιπτώσεων, όπου οι «ερυθρόλευκοι» προσπέρασαν στιγμιαία. Μάλιστα προς το τέλος της τρίτης περιόδου η διαφορά μεγάλωσε, με τους γηπεδούχους ουσιαστικά να ξεφεύγουν. Το 62-53, αποδεικνύει πως το… νερό είχε μπει στ’ αυλάκι.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, τα λάθη των Πειραιωτών και η ευστοχία της Ρεάλ, δεν επέτρεψαν να γίνει η ανατροπή και έτσι με την διαφορά να φτάνει στο +18 για την Ρεάλ, ο αγώνας έληξε 83-65.

Όπως είπαμε η Ευρωλίγκα άλλαξε και πλέον οι 16 μονομάχοι, θα δώσουν 30 αγώνες, από τους οποίους θα προκύψει η τελική βαθμολογία. Οι πρώτοι οκτώ θα πάμε στα πλέι οφ, όπου θα συναντηθούν σταυρωτά (1-8, 2-7, 3-6, 4-5) για να προκύψουν οι τέσσερις διεκδικητές της κούπας στο Final Four της Κωνσταντινούπολης.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 42-40, 62-53, 83-65
Ανά δεκάλεπτο: 24-17, 18-23, 20-13, 21-12
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ράντολφ 7, Ντέιπερ 2, Ρούντι 7 (1), Ντόνσιτς 11 (2), Ρέγιες 6, Αγιόν 9, Κάρολ 10, Χάντερ 4, Γιουλ 22 (4), Τόμπκινς 2, Τέιλορ 3 (1).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν, Μπιρτς 6 (10 ριμπ.), Γιανγκ 1, Παπαπέτρου, Σπανούλης 12 (2), Αγραβάνης 6 (1), Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 11, Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 3 (1), Χάκετ 6, Λοτζέσκι 14 (3).