Τετάρτη, 30 Νοεμβρίου 2016

6-1 τη Λεονέσα, όργια από τον γιο του Ζιντάν! (video)

3.852 ημέρες μετά το τελευταίο επίσημο ματς του πατέρα του με τη φανέλα της Ρεάλ, ο Εντσο Ζιντάν όχι μόνο έκανε ντεμπούτο με τη φανέλα της Ρεάλ Μαδρίτης αλλά σκόραρε με το που μπήκε στο γήπεδο, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα!
ΟΚ, με τα δεύτερα κατέβηκε η «βασίλισσα» μετά και το 7-1 του πρώτου αγώνα και έφτασε άνετα στο 6-1 επί της Λεονέσα, με τον 21χρονο Εντσο να σκοράρει 18 λεπτά μετά την είσοδό του στο γήπεδο  με όμορφο δεξί σουτ.

Ο Νορβηγός Μάρτιν Οντεγκααρντ, στην επίσης πρώτη του συμμετοχή (αλλά για φέτος) έκανε την προσπάθεια και την ασίστ στο γκολ του Ζιντάν. Ο Μαριάνο Ντίας, ο 21άχρονος που ξεκίνησε στην κορυφή της επίθεσης και πέτυχε δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο (ενδιάμεσα σκόραρε ο Χάμες Ροντρίγκες). Τελικά ο Μαριάνο έκανε το πρώτο χατ-τρικ της καριέρας του, πραγματοποιώντας το 5-1 στο 87', ενώ το τελικό 6-1 διαμορφώθηκε με αυτογκόλ στο 89'.

Η σύνθεση της Ρεάλ: Κασίγια (76' Ρουμπέν Γιάνιεθ), Καρβαχάλ (46' Βαράν), Πέπε, Νάτσο, Τεχέρο, Καζεμίρο, Ίσκο (46' Έντσο Ζιντάν), Μάρκο Ασένσιο, Χάμες Ροντρίγκες, Οντεγκααρντ, Μαριάνο Ντίας.