Παρασκευή, 11 Νοεμβρίου 2016

Παλέψαμε, αλλά… λυγίσαμε

Πολύ κοντά στο να πάρει μια μεγάλη νίκη μέσα στην Μόσχα, έφτασε η Ρεάλ, όμως στο τέλος δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε 91-90 από την ΤΣΣΚΑ, για την έκτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Συγκλονιστικός Γιουλ, που όμως αστόχησε στο κρίσιμο σουτ.

Οι Ρώσοι είναι οι μοναδικοί που δεν έχουν γευτεί φέτος την πίκρα της ήττας. Η «βασίλισσα» προσπάθησε να τους την… ταΐσει, όμως στο τέλος έφυγε με άδεια χέρια από την ρωσική πρωτεύσουσα.

Αυτή είναι η δεύτερη ήττα για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο στην διοργάνωση. Δυστυχώς μετά από αυτό το αποτέλεσμα, χάσαμε λίγο έδαφος στην «μάχη» της πρωτιάς στην κανονική διάρκεια, παρ’ όλα αυτά, ακόμα είναι νωρίς.

Στα του αγώνα, με τον Γιουλ να είναι σε καταπληκτική ημέρα, οι «μερένχες» αιφνιδίασαν και μπήκαν δυνατά στο ματς. Μάλιστα στο τέλος της πρώτης περιόδου, έχτισαν μια διαφορά εννέα πόντων (26-17).

Η διαφορά αυτή όμως εξαφανίστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Εκεί η ΤΣΣΚΑ ήταν ισοπεδωτική και με τον Ντε Κολό να… σεληνιάζεται, πήρε την περίοδο με το επί μέρους 32-12 και έτσι, στο ημίχρονο βρέθηκε μπροστά με έντεκα (49-38).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ρεάλ έπαιξε πιο ορθολογικό μπάσκετ, απέφυγε το πολλά λάθη και σιγά-σιγά μείωσε την διαφορά. Μάλιστα στο τέλος της τρίτης περιόδου, η ΤΣΣΚΑ προηγούνταν με μόλις πέντε πόντους (73-68).

Κάπου εκεί το ματς έγινε ροντέο. Στο τέταρτο δεκάλεπτο όλα ήταν στην κόψη του ξυραφιού με τους γηπεδούχους πάντως να έχουν το πάνω χέρι.

Στα τελευταία λεπτά, ο αγώνας πήγε σε ένα μπαράζ βολών. Οι Ρώσοι ήταν εύστοχοι με αποτέλεσμα η Ρεάλ να χρειάζεται ένα τρίποντο. Τις δυο φορές που προσπάθησε ο Γιουλ (με κάκιστες προϋποθέσεις), δεν τα κατάφερε και έτσι το 91-90, έδωσε τη νίκη στην «ρωσική αρκούδα».

Πάντως ο Ισπανός γκαρντ, μπορεί να αστόχησε στις κρίσιμες επιθέσεις, όμως ήταν με διαφορά ο κορυφαίος. 21 πόντοι και επτά ασίστ. Καλύτερος του αγώνα, ο Νάντο Ντε Κολό, με 28 πόντους και έξι ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 49-38, 73-68, 91-90