Πέμπτη, 17 Νοεμβρίου 2016

Πανα...Γιουλ μου!

Με τον Γιουλ να κάνει ένα μυθικό ματς, η Ρεάλ νίκησε δια πυρός και σιδήρου τον Παναθηναϊκό με 87-84 στην Μαδρίτη. Η «βασίλισσα» έφτασε έτσι τις πέντε νίκες στην Ευρωλίγκα και κινείται σε τροχιά πρωτιάς.

Η Ρεάλ μπήκε νωθρά στο πρώτο δεκάλεπτο και βρέθηκε στο  -6 (6-12) με τον Φέλντειν να ξεκινάει με 3/3 τρίποντα. Ο διαγωνισμός τριπόντων συνεχίστηκε σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο με τον Παναθηναϊκό να σουτάρει με 71% πίσω από τα 6και75. Ο Ματσίουλις κράτησε κοντά την ομάδα μας με 9 πόντους και το δεκάλεπτο έκλεισε με 21-23!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι φάνηκε να γέρνει προσωρινα προς τον Παναθηναικό αλλά ο Γιούλ είχε διαφορετική άποψη και μετέτρεψε το 32-38 σε 40-38 με 8 προσωπικούς πόντους. Την σκυτάλη επιθετικά πήρε ο Τόμκινς και πέτυχε και αυτός 8 πόντους με το ημίχρονο να κλείνει με 53-50.

Αξιοσημείωτη είναι η ευστοχία των Πρασίνων (9/14 τρίποντα), με τον Φελντέιν να πραγματοποιεί το ημίχρονο της ζωής του με 4/5.

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν είχε καμιά σχέση με το δεύτερο σε σύνολο πόντων και οι ομάδες περιορίσαν αρκετά τους αντιπάλους τους. Ο Γιούλ πέτυχε τους 12 από τους 19 πόντους της Ρεάλ στο δεκάλεπτο και οδήγησε την ομάδα μας στο 72-68!

Στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου ο Γκιστ αποχώρησε υποβασταζόμενος στα αποδυτήρια . Ο Παναθηναϊκός δεν επηρεάστηκε και ανέτρεψε το παιχνίδι σε 75-76. Ο Γιουλ με 5 πόντους και ο Φελντέιν με 2 τρίποντα θα μονοπωλήσουν το ενδιαφέρον, με τον δεύτερο να υποπίπτει σε 2 λάθη μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα και έτσι εδωσε την ευκαιρία στην Ρεάλ να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα με 87-84 αφού ο Ρίβερς πήρε ένα άστοχο buzzer-beater.

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Γιούλ με τους 30 πόντους που πέτυχε με τον Αγιόν να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι χωρίς να φανεί ιδιαίτερα (8 π,6 ρ, 5 ασ, 4 κλ) και τον Ράντολφ να είναι ο δεύτερος με διψήφιο αριθμό πόντων. Στην αντίπερα όχθη ο Καλάθης με (15π ,9 ας) και ο Μπουρούσης με (13π, 9 ρ) βρέθηκαν πολύ κοντά σε double-double. Ο Φελντέιν με 6/7 τρίποντα και 0/4 δίποντα έτυχε να είναι και ο μοιραίος του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 21-23, 53-50, 72-68, 87-84