Σάββατο, 19 Νοεμβρίου 2016

Θρίαμβος στην Βαρκελώνη, δίχως έλεος η... διαστημική Ρεάλ!

Τι λες τώρα. 102-63, όνειρο ζω μην με ξυπνάτε. Η σπουδαία Ρεάλ Μαδρίτης, πήγε στην Βαρκελώνη και πέρασε… πάνω από την Μπαρτσελόνα. Οι Καταλανοί έγιναν, έρμαια στις ορέξεις των Μαδριλών, που νίκησαν «μόλις» με 39 πόντους. Που σαι Ναβάρο; Πολύ κωλόπαιδο ο Γιουλ!

Τι να πεις και τι να γράψεις για αυτό το ματς; Υγιεινός περίπατος, ρεσιτάλ, βόλτα στο λιβάδι. Κάπως έτσι μπορεί να χαρακτηριστεί ο αγώνας, αφού η μαγική Ρεάλ του Πάμπλο Λάσο, έκανε σκόνη την αδύναμη Μπαρτσελόνα του Μπαρτζώκα.

Άλλη κλάση οι «μερένχες» που από την αρχή πήραν φόρα και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω. Και αν δεν το έριχναν… στο σορολόπ στο τέλος, η διαφορά θα ήταν over 50. Πάλι καλά να λένε δηλαδή. Με μπροστάρη ξανά τον Γιουλ που σταμάτησε στους 20 (επειδή βαρέθηκε), η «βασίλισσα» σκόρπισε τον τρόμο.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, έδειξε τις διαθέσεις της. Το 29-17, με το οποίο τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο, μαρτυρά την διαφορά των ομάδων. Η οποία μάλιστα όλο και ανέβαινε, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν σταματούσαν να σκοράρουν, ειδικά έξω από τα 6,75μ.

Το ημίχρονο βρήκε την Ρεάλ μπροστά με 23 (54-31) και η υπόθεση νίκη είχε πια κριθεί. Το μόνο που περιμέναμε να μάθουμε είναι την διαφορά της… πλάκας που θα τους κάναμε.

Με δύναμη πυρός τα τρίποντα, η Ρεάλ ξέφευγε όλο και περισσότερο.  Μάλιστα η διαφορά έφτασε και στο εξωπραγματικό +47 (101-54) λίγο πριν από το φινάλε. Τελικά, η μπίλια έκατσε στο 102-63, αφού πάτησαν συμπλέκτη οι παίκτες του Λάσο στα τελευταία λεπτά.