Τετάρτη, 2 Νοεμβρίου 2016

Πετάξαμε δυο βαθμούς στην Βαρσοβία

Σε έναν αγώνα διαφήμιση του ποδοσφαίρου, η Ρεάλ Μαδρίτης έχασε δυο βαθμούς κόντρα στην Λέγκια, μετά το εντυπωσιακό 3-3, παρότι προηγήθηκε 2-0. Καταπληκτικά γκολ, δοκάρι για την «βασίλισσα» στο 93’, αλλά και πολλά αμυντικά κενά.

Οι «μερένχες» πλέον έχασαν λίγο έδαφος στην μάχη της κορυφής του ομίλου με την Ντόρτμουντ, αφού το 3-3 στην Βαρσοβία τους αφήνει, δυο βαθμούς πίσω. Βέβαια και πάλι να πούμε πως με νίκη την τελευταία αγωνιστική στο Μπερναμπέου, παίρνει την πρωτιά.

Ας γυρίσουμε στα του αγώνα όμως. Η «βασίλισσα» ήταν το απόλυτο φαβορί, όμως το ποδόσφαιρο πάντα επιφυλάσσει εκπλήξεις. Μπορεί ο Μπέιλ να άνοιξε το σκορ πολύ νωρίς μόλις στο 1’, με ένα βολέ… αλά Ζιντάν και ο Μπενζεμά να έγραψε στο 35’ το 0-2, όμως οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν.

Πέντε λεπτά πριν λήξει το πρώτο μέρος, ήρθε ο Οφόε να μειώσει σε 1-2, ενώ ο Ράντοβιτς στο 58’ ισοφάρισε σε 2-2, με όμορφο μακρινό σουτ και κακή εκτίμηση από τον Νάβας.

Οι παίκτες της Ρεάλ έμοιαζαν σαστισμένοι. Παρότι είχαν την κατοχή της μπάλας, δεν μπορούσαν να γίνουν απειλητικοί, ενώ τα αμυντικά προβλήματα, φαίνονταν από το… φεγγάρι. Αυτά πλήρωσε και για Τρίτη φορά στο 83’, όταν ο Μουλίν έκανε την μεγάλη ανατροπή.

Πάλι καλά να λέμε ο Κόβασιτς δυο λεπτά μετά ισοφάρισε σε 3-3 και «χρύσωσε» κάπως το χάπι. Βέβαια να πούμε πως η Ρεάλ είχε την ευκαιρία να φύγει με το διπλό από την Βαρσοβία, όμως η μπάλα δεν έκανε το χατίρι στον Βάσκεθ στο 93’ και βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι, μετά από κοντινό σουτ του Ισπανού.

Συνθέσεις

Λέγκια: Μάραλζ, Μπερεζίνσκι, Ρεζνίτζακ, Πάτζαν, Ουλσέκ, Κοπτσίσκι, Μουλίν, Γκιουχέμε, Οφόε, Ράντοβιτς, Νίκολιτς

Ρεάλ: Νάβας, Καρβαχάλ, Νάτσο, Βαράν, Κοεντράο (77’ Ασένσιο), Κόβασιτς, Κρόος, Μπέιλ, Ρονάλντο, Μπενζεμά (65’ Βάσκεθ), Μοράτα (85’ Ντίαζ)