Παρασκευή, 25 Νοεμβρίου 2016

Ασταμάτητο… τρένο η «βασίλισσα»!

Με μια ακόμα επιβλητική εμφάνιση, η Ρεάλ πήρε την έβδομη νίκη της στην φετινή Ευρωλίγκα, επικρατώντας εύκολα 89-75 της ανήμπορης Ούνικς Καζάν.

Με χαρακτηριστική άνεση η «βασίλισσα» ξεπέρασε και το εμπόδιο των Ρώσων, συνεχίζοντας την εντυπωσιακή της πορεία, στο κυνήγι της πρώτης ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο δεν είχαν κανένα πρόβλημα απέναντι σε μια σαφώς πολύ κατώτερη ομάδα και δημιουργώντας από νωρίς μια καλή διαφορά, μπόρεσαν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα, χωρίς πολύ… ιδρώτα.

Από την πρώτη κιόλας περίοδο φάνηκε η διαφορά των ομάδων, κατά κύριο λόγο στις λύσεις και στις επιλογές. Το βαθύ ρόστερ της Ρεάλ, έδινε την ευελιξία στον Λάσο να εναλλάσσει σχήματα και πρόσωπα, με αποτέλεσμα να βρίσκει το καλύτερο δυνατό σκοράρισμα.

Βέβαια, για να τα λέμε όλα, η Ούνικς το πάλεψε. Μάλιστα στο ημίχρονο έχανε μόλις με τρεις πόντους (40-37), ωστόσο στο δεύτερο μέρος λύγισε. Αυτός που έκανε την διαφορά ήταν ο Κάρολ. Ο νεαρός γκαρντ πήρε την ομάδα στις πλάτες του και με σημαντικά καλάθια κυρίως στην τέταρτη περίοδο έγειρε την πλάστιγγα προς το… λευκό.

Το τελικό 89-75 μαρτυρά την ευκολία με την οποία οι «μερένχες» πήραν την έβδομη νίκη τους σε εννέα αγώνες και διατηρούνται στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 40-37, 62-55, 89-75