Σάββατο, 3 Δεκεμβρίου 2016

Στο 90' και να τσούζει!

Με τον αρχηγό μας να σκοράρει για μια ακόμα φορά στις καθυστερήσεις, φύγαμε αλώβητοι και από το «Καμπ Νου» (1-1). Τους έτσουξε πάρα πολύ, συνεχίζουμε άνετοι στην κορυφή και στο +6, ξεχνώντας τι σημαίνει ήττα.

Προσπάθησαν με διαιτησία, προηγήθηκαν με γκολ που προήλθε από ανύπαρκτο φάουλ, δεν μας έδωσαν πέναλτι μόλις στο 2’ και πάλι δεν μπόρεσαν να μας νικήσουν.

Η καταπληκτική Ρεάλ του Ζιντάν έφυγε με μια σπουδαία ισοπαλία από το Καμπ Νου και διατήρησε την διαφορά στους έξι βαθμούς από την Μπαρτσελόνα, που έμενε στα κρύα του λουτρού.

Μεγάλος πρωταγωνιστής και πάλι ο αρχηγός Σέρχιο Ράμος, αφού με κεφαλιά δυναμίτη στο 90’ κάρφωσε τους Καταλανούς και έριξε σε πένθος το Καμπ Νου, που ήταν έτοιμο να πανηγυρίσει.

Στα του αγώνα, από τα πρώτα λεπτά φάνηκε η διάθεση του ρέφερι. Μόλις στο 2’ ο Μασεράνο ανέτρεψε τον Βάσκεθ στην περιοχή, όμως το ματς συνεχίστηκε κανονικά. Θέλαμε και πέναλτι εκεί; Ας γελάσω.

Πάντως η προκλητική συμπεριφορά του διαιτητή δεν μας επηρέασε με το πρώτο μέρος να περνάει χωρίς πολλές συγκινήσεις. Πλην από μια φάση με τον Ρονάλντο, δεν υπήρξε κάτι άλλο αξιοσημείωτο, οπότε το 0-0 ήταν αναπόφευκτο.

Όλα τα καλά έγιναν στο δεύτερο ημίχρονο. Το στυλ του αγώνα, ήταν το ίδιο. Η κατοχή ήταν υπέρ της Μπαρτσελόνα με την Ρεάλ να απειλεί με αντεπιθέσεις. Όλα αυτά μέχρι το 53’. Τότε ένα ανύπαρκτο φάουλ του Βαράν στον Νεϊμάρ έδωσε την ευκαιρία στην Μπαρτσελόνα να απειλήσει από στημένη φάση.

Τελικά ο Βραζιλιάνος εκτέλεσε, με τον Σουάρες να πιάνει την κεφαλιά από την καρδιά της περιοχής και να ανοίγει το σκορ.

Αυτό το γκολ «ξύπνησε» για τα καλά τους Μαδριλένους. Βέβαια, δεν μπορώ να πω ότι βγάζαμε τη μια φάση μετά την άλλη, αλλά δείχναμε έτοιμοι για το γκολ. Μάλιστα θα μπορούσαμε να έχουμε ισοφαρίσει νωρίτερα, όταν ο Ράμος (87’) και ο Ρονάλντο (89’) αστόχησαν από πλεονεκτική θέση.

Τελικά αυτό συνέβη στο 90’, μετά από καταπληκτική εκτέλεση του Μόντριτς, ο Ράμος πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους και έγραψε το 1-1 για να «παγώσει» όλη την Βαρκελώνη.