Τρίτη, 20 Δεκεμβρίου 2016

«Κατάπιε» την Μπάμπεργκ η Ρεαλάρα

Την ένατη νίκη της σε 13 αγώνες πανηγύρισε η Ρεάλ Μαδρίτης, σκορπίζοντας την Μπάμπεργκ με 95-72. Η «βασίλισσα» ήταν καταιγιστική και δεν άφησε κανένα περιθώρια στους Γερμανούς. Συγκλονιστικός Ντόντσιτς.

Ο μικρός έχει βαλθεί να τρελάνει την Ευρώπη. Παίρνει την Ρεάλ από το χέρι και την οδηγεί εκ του ασφαλούς. Ο Σλοβένος πέτυχε 16 πόντους και ήταν ο κορυφαίος για μια ακόμα φορά, σε αγώνα της Ευρωλίγκα. Από κοντά και οι Γιουλ, Αγιόν και Τόμπκινς που έφτασαν επίσης σε διψήφιο αριθμό πόντων.

Στα του αγώνα, οι γηπεδούχοι ήταν από την αρχή καλύτεροι και με την εμπειρία τους γρήγορα μπόρεσαν να φτιάξουν μια διαφορά. Χαρακτηριστικό είναι πως η πρώτη περίοδος έληξε 24-9 υπέρ της Ρεάλ.

Η ομάδα του Λάσο όσο περνούσε η ώρα έβρισκε όλο και περισσότερο και καλύτερο ρυθμό με αποτέλεσμα η διαφορά να αυξάνονται. Πλέον όλα είχαν κριθεί, αφού η Μπάμπεργκ δεν μπορούσε με τίποτα να πλησιάσει.

Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την «βασίλισσα» να είναι μπροστά με 32 (72-40), οπότε κάπου εκεί οι γηπεδούχοι «έσβησαν» μηχανές. Τελικά η… μπίλια έκατσε στο 95-72, με την Ρεάλ να φτάνει τις εννέα νίκες.