Σάββατο, 14 Ιανουαρίου 2017

«Καθάρισε» πάλι ο μικρός!

Την Τρίτη σερί της νίκη πανηγύρισε η Ρεάλ Μαδρίτης, επικρατώντας της Μακάμπι με 80-75. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο συνεχίζει να φιγουράρει στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας της Ευρωλίγκας, μόλις μια ήττα πίσω από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Καταπληκτικός ξανά ο Ντόνσιτς, που έκανε νταμπλ-νταμπλ.

Με τον νεαρό Σλοβένο να είναι σε εξαιρετική μέρα και τους Ρούντι Φερνάντεθ, Αγιόν και Γιουλ να τραβάνε το… κουπί του σκοραρίσματος, η Ρεαλάρα πήρε μια ακόμα σπουδαία νίκη απέναντι στην αξιόμαχη Μακάμπι.

Ο Ντόνσιτς παρότι δεν πέτυχε τους περισσότερους πόντους του αγώνα (10), ωστόσο ήταν ο ακρογωνιαίος λίθος της «βασίλισσας» μαζεύοντας και έντεκα ριμπάουντ, μοιράζοντας και οκτώ ασίστ. Ουσιαστικά ήταν αυτός που στο τέλος κράτησε όρθια την Ρεάλ, όταν τα πράγματα είχαν ζορίσει.

Οι Ισραηλινοί ήταν ψυχωμένοι και πήγαν στην Μαδρίτη με αυτοπεποίθηση. Αυτό φαινόταν από την αρχή του αγώνα, αφού μπήκαν φουριόζοι και στην πρώτη περίοδο είχαν το προβάδισμα 21-16. Η Ρεάλ επανήλθε και πέρασε μπροστά στο ημίχρονο για έναν πόντο 37-36.

Όμως η Μακάμπι δεν είχε σκοπό να παρατήσει τον αγώνα και πάλευε σε κάθε επίθεση. Η αλήθεια είναι πως η Ρεάλ είχε κάποια αμυντικά προβλήματα και αυτά έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να περάσουν και πάλι μπροστά. Το τέλος της τρίτης περιόδου, βρήκε την Μακάμπι προηγούμενη με τρεις 56-53.

Ωστόσο, στο τέταρτο και πιο κρίσιμο δεκάλεπτο, μέτρησε η εμπειρία και η ποιότητα της Ρεάλ. Με ένα επί μέρους 27-19, οι Μαδριλένοι γύρισαν τούμπα το ματς και πήραν τη νίκη με 80-75.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 37-36, 53-56