Παρασκευή, 20 Ιανουαρίου 2017

Εύκολα με την… πελάτισσα Ζαλγκίρις

Μια ακόμα νίκη 74-59 επί των Λιθουανών για την «βασίλισσα» που έφτασε τις 15 στις 16 τελευταίες αναμετρήσεις με την Ζαλγκίρις.

Μάλιστα εκείνη η μια ήττα, είχε γίνει «επίτηδες» αφού θέλαμε να πέσουμε πάνω στον Ολυμπιακό στα πλέι οφ και είχαμε χάσει την τελευταία αγωνιστική του ΤΟΠ-16.

Στα του σημερινού αγώνα, για τρεις περιόδους οι Λιθουανοί ήταν μέσα στην υπόθεση νίκη, όμως τρία σερί τρίποντα του Τόμπκινς στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, άλλαξαν την ιστορία της αναμέτρησης.

Η πρώτη περίοδος ήταν άκρως αμφίρροπη, με τις δυο ομάδες να βρίσκουν λύσεις επιθετική. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ρεάλ βελτίωσε την άμυνά της και έτσι μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ, με το ημίχρονο να κλείνει στο +8 (33-41).

Αντιθέτως στην Τρίτη περίοδο, η Ζαλγκίρις πήρε τα πάνω της και κατάφερε μάλιστα να ισοφαρίσει, παίρνοντας το δεκάλεπτο με επί μέρους 20-12. Ωστόσο, στην τελευταία περίοδο, η σπουδαία άμυνα και τα τρίποντα, έδωσαν τη νίκη στους Μαδριλένους.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 33-41, 53-53, 59-74