Τετάρτη, 22 Φεβρουαρίου 2017

Η κακή αρχή είναι το ήμισυ της ήττας

Όταν δέχεσαι δυο γκολ μέσα στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα δεν μπορείς να ζητήσεις και πολλά. Η Ρεάλ ηττήθηκε στο «Μεστάγια» από την Βαλένθια με 2-1 και έτσι έχασε την ευκαιρία να ανεβάσει την διαφορά από την Μπαρτσελόνα στο +4.

Μπήκαμε στον αγωνιστικό χώρο τελείως μουδιασμένοι και σαν να μην είχαμε την αίσθηση του τι γινόταν. Μόλις στο 4’ ο Τζάτζα με ένα καταπληκτικό γκολ έδωσε το προβάδισμα στις «νυχτερίδες», το οποίο διπλασιάστηκε πέντε λεπτά αργότερα με τον Ορεγιάνα.

Το 2-0 που διαμορφώθηκε από νωρίς έμοιαζε βουνό, ειδικά αν κάποιος έβλεπε το πως έπαιζε η Ρεάλ που έμοιαζε «βαριά» χωρίς ενέργεια.

Το γκολ του Ρονάλντο στο 44’ έδωσε κάποιες ελπίδες, όμως τίποτα δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, αφού οι γηπεδούχοι είχαν την ψυχραιμία να διαχειριστούν το προβάδισμα.

Αυτή η ήττα δεν επηρέασε την κορυφή, είμαστε ακόμα πρώτοι, όμως η διαφορά παρέμεινε στον έναν βαθμό και έχουμε μόνο έναν αγώνα λιγότερο, άρα το μέγιστο που μπορεί να φτάσει είναι οι τέσσερις πόντους.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Aλβες, Κανσέλο, Γκαράι, Μανγκαλά, Γκαγιά, Παρέχο, Πέρες, Μουνίρ, Ορεγιάνα (56’ Σολέρ), Νανί (39' Σικέιρα), Τζάτζα (74’ Μάριο Σουάρες)
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Νάβας, Καρβαχάλ, Βαράν (73’ Νάτσο), Ράμος, Μαρσέλο, Κρόος, Κασεμίρο, Μόντριτς (76’ Λούκας Βάσκες), Χάμες (62’ Μπέιλ), Μπενζεμά, Ρονάλντο