Σάββατο, 4 Μαρτίου 2017

4-1 και τώρα... η Νάπολι!

Τι κι αν δεν είχε Κριστιάνο και Μπέιλ; Η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε εμφατικά από το “Ιπουρουά” της Εϊμπάρ (4-1), και βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας.
Μετά την γκέλα με την Λας Παλμας, οι Μαδριλένοι ήθελαν να δώσουν απαντήσεις,και τα κατάφεραν ξεσπώντας στους Βάσκους. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν από την αρχή δυνατά και μόλις στο 14ο λεπτό πήραν προβάδισμα με τον Μπενζεμά.

Ο Ασένσιο έκανε την συρτή σέντρα και ο Γάλλος με διπλή προσπάθεια έκανε το 0-1. Στην συνέχεια η Ρεάλ συνέχιζε να πιέζει,δημιουργούσε ευκαιρίες και στο 25' ήρθε η “ανταμοιβή” με τον Μπενζεμά να διπλασιάζει τα προσωπικά του τέρματα αλλά και της ομάδας. Η κυριαρχία της “Βασίλισσας” συνεχιζόταν και 5 λεπτά μετά,ο Χάμες “εγραψε” το 0-3 μετά από ωραία σέντρα του Γάλλου φορ. Αξίζει να σημειωθεί ότι και η αμυντική λειτουργία των Μερέγχες ήταν άψογη,μην επιτρέποντας στους γηπεδούχους ευκαιρίες για γκολ.Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με δύο ακόμα χαμένες ευκαρίες για την Ρεάλ,αφού Ασένσιο και Μπενζεμά αστόχησαν απο πλεονεκτική θέση.

Στο δεύτερο ημίχρονο,οι φιλοξενούμενοι -όπως είναι λογικό- “'έριξαν” ταχύτητα και έδωσαν την μπάλα στην Εϊμπάρ με σκοπό να χτυπήσουν στην κόντρα. Στο 60ο λεπτό ο Μπενζεμά πέρασε ψιλοκρεμαστή μπαλιά στην πλάτη της άμυνας,βγάζοντας σε τετ α τετ τον Ασένσιο. Αυτός,προτίμησε να γυρίσει στον Χάμες,ο οποίος αστόχησε και στο “ριμπάουντ” ο Ισπανός επιθετικός ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-4. Από αυτό το σημείο και μετά η Ρεάλ είχε την κατοχή της μπάλας χωρίς να απειλείται. Στο 72' όμως (και με υποψία επιθετικού φάουλ) ο Πένια σκόραρε για τους Βάσκους έπειτα από όμορφη σέντρα του Πέδρο Λεόν. Η τελευταία αξιοσημείωτη ευκαιρία ήταν στο 88ο λεπτό,όταν ο Κόβασιτς πήρε την μπάλα από το κέντρο,έφτασε στην περιοχή αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.

MAN OF THE MATCH

Αναμφίβολα ο Καρίμ Μπενζεμά. Δεν είναι μόνο τα δύο γκολ που έβαλε ο Γάλλος,αλλά και η συνολική παρουσία του έχοντας και μία ασσίστ ενώ “έσπαγε” πολύ σωστά την μπάλα.

ΕΪΜΠΑΡ: Γιοέλ, Αντέρ Κάπα, Μάουρο ντος Σάντος, Ράμις, Λούνα (55' Αρμπίγια), Εσκαλάντε, Ντάνι Γκαρθία, Πέδρο Λεόν, Ρουμπέν Πένια, Αντριάν Γκονθάλεθ (63' Κριστιάν Ριβέρα), Σέρτζι Ενρίτς.
ΡΕΑΛ: Κέιλορ Νάβας, Ντανίλο, Πέπε, Σέρχιο Νάβας, Νάτσο, Καζεμίρο, Μόντριτς (71' Κόβατσιτς), Χάμες Ροντρίγκες (75' Ίσκο), Λούκας Βάθκεθ, Μάρκο Ασένσιο, Μπενζεμά (65' Μαριάνο Ντίαθ).