Πέμπτη, 23 Μαρτίου 2017

Κι άλλη φάπα στην Μπάρτσα, 85-69

Εξαντλώντας κάθε ελπίδα που της αναλογεί για την κατάκτηση της πρώτης θέσης της κανονικής διάρκειας της Euroleague με μόλις 3 αγώνες να απομένουν, η Ρεάλ υπέταξε την αποκλεισμένη Μπαρτσελόναμε το ευρύ 85-69.
Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της Ρεάλ απέναντι στους Καταλανούς μέσα σε 10 μέρες.

Η ομάδα μας στο πρώτο δεκάλεπτο μπήκε πολύ δυνατά και με δύο γρήγορα τρίποντα  πήρε το προβάδισμα με 6-0 και από τότε δεν έχασε το προβάδισμα. Ο Γιούλ με 8 και ο Ράντολφ με 7 πόντους οδήγησαν την Βασίλισσα στο 22-13 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας αποβλήθηκε λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα μετά από έντονο διάλογο με τους διαιτητές.

0-7 σερί και 3,5 λεπτά χωρίς καλάθι, έδωσαν το δικαίωμα στην Μπαρτσελόνα να πλησιάσει στο -2 (22-20) αλλά η συγκέντρωση επανήλθε και με ένα επιμέρους σκορ 19-7 η Ρεάλ πήγε στην ανάπαυλα του αγώνα με διαφορά 14 πόντων. Αποκορύφωμα, το buzzer-beaterτου Σέρχιο Γιούλ από τα 9-10 μέτρα.

Το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε καλύτερα και για τις δύο ομάδες, που μετέτρεψαν τον αγώνα σε διαγωνισμό τρίποντων. Η Ρεάλ από την μια και ο Ράις από την άλλη, ευστοχούσαν στο ένα τρίποντο μετά το άλλο με την διαφορά να μειώνεται μόλις έναν πόντο(64-51)!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο αγώνας είχε κριθεί, με την διαφορά να ανεβαίνει συνεχώς και τα λεπτά να κυλούν με διαδικαστικό χαρακτήρα. Η ανωτερότητα ήταν φανερή και η Μπαρτσελόνα είχε πετάξει «λευκή πετσέτα». Έτσι, το τέλος του αγώνα βρήκε την Ρεάλ στο +16(85-69). Πρωταγωνιστής του αγώνα ο Γιουλ με 21 πόντους και 6 ασσίστ, με πολύ μεγάλη συνεισφορά των Αγιόν και Ράντολφ που σημείωσαν 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Την Παρασκευή, η Ρεάλ έρχεται στο ΣΕΦ για να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό, σε έναν αγώνα που θα κρίνει κατά πάσα πιθανότητα την εξασφάλιση της δεύτερης θέσης.

Δεκάλεπτα: 22-13, 41-27, 64-51, 85-69