Πέμπτη, 16 Μαρτίου 2017

Ανώδυνη ήττα στο ΟΑΚΑ

Το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ έχει εξασφαλιστεί, οπότε η ήττα στην Αθήνα από τον Παναθηναϊκό με 88-82 δεν επηρέασε σε μεγάλο βαθμό, απλώς θα μας στερήσει προς το παρόν την πρωτιά στην βαθμολογία.

Η δύναμη του ΟΑΚΑ και το μεγάλο κίνητρο των «πράσινων» ήταν ισχυρά και δεν μπορέσαμε να τα υπερκεράσουμε. Παρότι το ματς πήγε στον ρυθμό που μας αρέσει με το σκορ στα… ύψη, ο Παναθηναϊκός ήταν πιο εύστοχος και κατάφερε να πάρει μια πολύ σημαντική νίκη.

Οι δυο ομάδες ήταν από την αρχή κοντά στο σκορ. Η πρώτη περίοδος έδειξε πως θα πάει ο αγώνας, αφού οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 21-19, με το σκορ να είναι ήδη πολύ ψηλό.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός συνέχισε να είναι ο ίδιος. Με τον Σίνγκλετον να είναι σε καταπληκτική ημέρα η ομάδα του Πασκουάλ κρατούσε ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο διατήρησε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, 43-41.

Η Ρεάλ διατηρούνταν κοντά, όμως ο Παναθηναϊκός δεν έχανε το προβάδισμα. Ως τα μέσα της τρίτης περιόδου που περάσαμε μπροστά, φτάνοντας μέχρι και στο +3 55-58. Ωστόσο, το «τριφύλλι» επέστρεψε.

Η αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου βρήκε τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα, με τον Παναθηναϊκό όμως να είναι πιο ψύχραιμος στο τέλος και να πανηγυρίζει τη νίκη με 88-82.