Παρασκευή, 24 Μαρτίου 2017

Τους πάμε από φάπα ΣΕΦάπα!

Η Ρεαλάρα πετάει φωτιές και πάει σφαίρα για την πρωτιά της κανονικής περιόδου στην φετινή Ευρωλίγκα, αφού μετά τον θρίαμβο με την Μπαρτσελόνα, πέρασε και από το ΣΕΦ με 79-73 απέναντι στον Ολυμπιακό.

Η αρμάδα του Πάμπλο Λάσο ήταν αυτή που έπρεπε και χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης πέρασε από το Φάληρο κόντρα στους προβληματικούς «ερυθρόλευκους». Μπροστάρηδες οι Γιουλ και Ράντολφ που πέτυχαν από 21 πόντους και τράβηξαν στο σκοράρισμα.

Το ματς ήταν από την αρχή ντέρμπι. Ο ρυθμός δεν ήταν γρήγορος κάτι που αρέσει στην «βασίλισσα», ωστόσο δεν την χάλασε και το χαλαρό μομέντουμ. Οι δυο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, με τους γηπεδούχους να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα με 20-19 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και η δεύτερη περίοδος, με την Ρεάλ να βελτιώνει την άμυνά της και να κρατάει τους Πειραιώτες χαμηλά. Ωστόσο δεν μπόρεσε να πάρει προβάδισμα, αφού στην επίθεση είχε θέματα, με τον Ράντολφ να είναι αυτός που τραβάει το σκορ. Το ημίχρονο βρήκε τις ομάδες ισόπαλες με 37-37.

Η Τρίτη περίοδος ήταν αυτή που εν τέλει έκρινε την αναμέτρηση, αφού οι Μαδριλένοι πήραν την μεγαλύτερη διαφορά στο τέλος ενός δεκαλέπτου, με 17-21, ενώ είχαν φτάσει και στο +8.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν και πάλι αμφίρροπο. Οι δυο ομάδες δεν απέφυγαν τα λάθη, με αποτέλεσμα το σκορ να μένει χαμηλά και το ματς να κρίνεται στις λεπτομέρειες. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι και διατήρησαν τη νίκη με 79-73.