Πέμπτη, 2 Μαρτίου 2017

Μας τσιμπάνε τα… κοράκια, αλλά εμείς δεν «πεθαίνουμε»

Με δέκα παίκτες, με πέναλτι που δεν υπάρχει και με το 3-1 στην πλάτη. Ακόμα και έτσι η Ρεάλ δεν «πεθαίνει». Η «βασίλισσα» άντεξε και κατάφερε να πάρει μια σημαντική ισοπαλία ισοφαρίζοντας τελικά σε 3-3, διατηρώντας το εντός έδρας αήττητο φέτος.

Οι άνδρες με τα γκρι προσπάθησαν να μας στερήσουν τους βαθμούς, αλλά υπολόγισαν χωρίς τον «βασιλιά». Ο Κριστιάνο Ρονάλντο με δυο γκολ σε τέσσερα λεπτά, έκανε το 1-3, 3-3 και μας έδωσε έστω τον βαθμό. Μείναμε πίσω από την Μπαρτσελόνα, αλλά μόλις για έναν, έχοντας και αγώνα λιγότερο.

Πέρα από το αήττητο που διατηρήσαμε, πετύχαμε και ένα ακόμα σπουδαίο ρεκόρ. Σκοράραμε για 45ο συνεχόμενο ματς και έτσι σπάσαμε το αντίστοιχο της Μπαρτσελόνα που κρατούσε 73 χρόνια.

Στα του αγώνα, η Ρεάλ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε γρήγορα με τον Ίσκο (8’). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα μόλις δυο λεπτά μετά με τον Ταναούσου.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο, αφού ο Γκάρεθ Μπέιλ είδε δυο κίτρινες στην ίδια φάση και μας άφησε με δέκα παίκτες. Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 59’ ο ρέφερι είδε χέρι του Ράμος στην περιοχή και έδωσε στον Βιέρα την ευκαιρία να κάνει το 1-2. Το γκολ πάγωσε το Μπερναμπέου και γρήγορα ήρθαν τα χειρότερα με το 1-3 του Μπόατενγκ δυο λεπτά μετά.

Όλα έμοιαζαν μαύρα. Με παίκτη λιγότερο και την ψυχολογία στα τάρταρα δύσκολα θα μπορούσε να γυρίσει η κατάσταση. Παρ’ όλα αυτά έγινε πάλι. Ο Ρονάλντο με δυο γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά το πρώτο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, έκανε το 3-3 και έτσι πήραμε τουλάχιστον τον βαθμό.

Φυσικά δεν είναι το καλύτερο αποτέλεσμα, όμως έτσι όπως πήγε ο αγώνας να λέμε πάλι καλά που δεν γνωρίσαμε την ήττα.

Συνθέσεις

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Νάβας, Καρβαχάλ, Νάτσο, Ράμος, Μαρσέλο, Κόβατσιτς (71’ Μπενζεμά), Κρόος, Iσκο (65’ Βάσκεθ), Μπέιλ, Κριστιάνο Ρονάλντο, Μοράτα (71’ Ροντρίγκες).

ΛΑΣ ΠΑΛΜΑΣ: Χάβι Βάρας, Νταβίντ Σιμόν, Λέμος, Μπίγκας (27’ Αρτίγες), Ντάνι Καστεγιάνο, Ρόκε Μέσα, Βιθέντε Γκόμεθ, Βιέρα (75’ Χαλίλοβιτς), Τάνα, Χεσέ, Μπόατενγκ (69΄Γκαρσία).