Σάββατο, 8 Απριλίου 2017

Δεν την ήθελε η μπάλα τη Ρεάλ, 1-1 με την Ατλέτικο

Η Ρεάλ πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση αλλά δεν κατέκτησε τους τρεις βαθμούς. Εχασε αρκετές ευκαιρίες για να κλειδώσει την νίκη και έδωσε την ευκαιρία στην Ατλέτικο να κλέψει το Χ, ενώ παράλληλα έχασε σημαντικούς πόντους στον δρόμο προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος.
Το πρώτο τέταρτο του παιχνιδιού ήταν αναγνωριστικό και για τις δύο ομάδες, αφού δεν έδειξαν διάθεση να ανοιχτούν και να ψάξουν διαδρόμους. Στο 15’,στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα ο Κριστιάνο Ρονάλντο σημάδεξε την κάτω δεξια γωνία του Ομπλακ, με τον Σλοβένο να στέλνει την μπάλα κόρνερ.

Στο 27’, εξαιρετικό 1-2 από Ρονάλντο και Μπενζεμά, με τον Γάλλο να στέλνει την μπάλα επάνω στον Ομπλακ και την φάση να καταλήγει ξανά κόρνερ .Στο 31’, εξαιρετικό σουτ του Πορτογάλου αυτή τη φορά, με τον Σάβιτς να αποσοβεί τον κίνδυνο την τελευταία στιγμή με κεφαλιά επάνω στην γραμμή. Ενα λεπτό αργότερα, ο Μπέιλ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα χέρια του τερματοφύλακα.

Στο 40’ μετά από λάθος του Ράμος, ο Γκριζμάν βρίσκεται μόνος απέναντι στον Πέπε, με τον Γάλλο να επιλέγει να σουτάρει έξω από την περιοχή και τον Νάβας να αποκρούει. Αυτή ήταν και η τελευταία «ουσιαστική» ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου. Από το 25’ και μετά η Ρεάλ κυριάρχησε.

Μόλις στο 46’, η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του β’ ημιχρόνου με την κεφαλιά του Κριστιάνο μόλις άουτ. Ενα λεπτό αργότερα ο Πορτογάλος έβγαλε τον Μπενζεμά στην γωνία της μικρής περιοχής με τον Ομπλακ να θυμίζει τερματοφύλακα χάντμπολ και τον Γάλλο να στέλνει την μπάλα με μέτριο τελείωμα εξ επαφής στο στήθος του.

Στο 52’, ο Τόνι Κρος εκτελεί ένα φάουλ δεξιά αρκετά έξω από την μεγάλη περιοχή, το οποίο καταλήγει στον Πέπε που με ένα εξαιρετικό τελείωμα δεν αφήνει περιθώριο αντίδρασης στον Ομπλακ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Καρβαχάλ μόνος του στην γραμμή της μεγάλης περιοχής στέλνει την μπάλα αρκετά έξω.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Νάβας «κατεβάζει τα ρολά» απέναντι σε ένα μοναδικό τετ-α-τετ του Φερνάντο Τόρες.Λίγα λεπτά η ομάδα μας θα δει τον Τόνι Κρός να χτυπάει στα πλευρά άθελα του τον Πέπε, με τον Πορτογάλο να πονάει πολύ και να παραχωρεί την θέση του στον Νάτσο. Ας ελπίσουμε να μην έχει κάτι, καθώς υπάρχει μια μεγάλη έλλειψη στην θέση του κεντρικού αμυντικού μετά και τον τραυματισμό του Βαράνε.

Η ισοφάριση ήρθε στο 85’, με τον Κορέα που με εξαιρετική κάθετη πάσα έβγαλε τον Γκρίζμαν μόνο του απέναντι στον Νάβας. Από τον τραυματισμό του Πέπε και έπειτα, δεν υπήρξε τίποτα το αξιόλογο και από τις δύο ομάδες.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ:Νάβας, Καρβαχάλ, Πέπε(67’ Νάτσο), Ράμος, Μαρσέλο, Μόντριτς, Καζεμίρο, Κρόος(75’ Ισκο), Μπέιλ(80’Λούκας Βάσκεθ), Μπενζεμά, Ρονάλντο
ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ:Όμπλακ, Χουανφράν, Σάβιτς, Γκοδίν, Φιλίπε Λουίς, Κόκε, Γκάμπι, Σαούλ( 62’ Κορέα), Καράσκο, Τόρες(77’ Παρτέι), Γκριεζμάν