Σάββατο, 22 Απριλίου 2017

Μπήκαμε σε περιπέτειες, 1-1 η Νταρουσάφακα

Περισσότερο άνετη από όσο έπρεπε εμφανίστηκε η Ρεάλ στο δεύτερο ματς με την Νταρουσάφακα και την… πάτησε. Οι Τούρκοι επικράτησαν 84-80 στην Μαδρίτη και ουσιαστικά «εξαφάνισαν» το πλεονέκτημα έδρας της «βασίλισσας». Αναγκαία μια νίκη στην Τουρκία.

Η διαφορά ποιότητας ανάμεσα στις δυο ομάδες είναι γνωστή. Ακόμα κι έτσι όμως, κανείς δεν πρέπει να αισθάνεται σίγουρος στην φετινή Ευρωλίγκα. Η Ρεάλ ήταν κατώτερη του αναμενομένου και γνώρισε μια ήττα, που ίσως της στοιχίσει.

Η σειρά με την Νταρουσάφακα πλέον είναι στο 1-1 και θα πρέπει να πάρουμε τουλάχιστον μια νίκη στην Τουρκία αν δεν θέλουμε να μείνουμε εκτός final four, παρά την πρωτιά στην κανονική περίοδο.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος από την αρχή. Οι φιλοξενούμενοι όπως και στο πρώτο ματς μπήκαν δυναμικά στο παρκέ και αποφάσισαν να πάμε σε ένα run and gun αγώνα και όπου τους βγει. Το σκορ ανέβαινε σε υψηλά επίπεδο από την πρώτη κιόλας περίοδο. Χαρακτηριστικό το 19-22 με το οποίοι έληξε το πρώτο δεκάλεπτο.

Ακριβώς με τον ίδιο τρόπο συνεχίστηκε ο αγώνας. Οι άμυνες είχαν πάει περίπατο και από τις δυο πλευρές και ήταν φανερό πως θα νικήσει όποιος βάλει τα περισσότερα. Η δεύτερη περίοδος ολοκληρώθηκε όπως η πρώτη, με το ίδιο επί μέρους σκορ, 19-22 για την Νταρουσάφακα. Σύνολο 38-44 δηλαδή.

Η Ρεάλ έπρεπε να βελτιώσει αρκετά πράγματα στο δεύτερο μέρος. Σε γενικές γραμμές το έκανε στην Τρίτη περίοδο, η οποία ήταν και η μόνη που προηγήθηκε. Με 30-22 επί μέρους σκορ, πέρασε δυο πόντους μπροστά και όλα θα κρίνονταν στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Εκεί ο Τούρκοι ήταν καλύτεροι. Ειδικά στα τελευταία λεπτά κράτησαν την ψυχραιμία τους και μπόρεσαν να πάρουν μια μεγάλη νίκη με 84-80 και να έχουν πια εκείνοι το πλεονέκτημα, αφού με δυο εντός έδρας νίκες θα είναι για πρώτη φορά στην ιστορία τους σε final four.final four.

Φυσικά η φετινή Ρεάλ έχει δείξει πως δεν κολλάει σε καμία έδρα και μπορεί να κάνει ακόμα και δυο διπλά. Ας ελπίσουμε πως οι παίκτες του Λάσο θα σοβαρευτούν και θα πατήσουν γκάζι.