Πέμπτη, 27 Απριλίου 2017

6-2 στο «Ριαθόρ» η Ρεάλ, τους έκοψε την όρεξη!

Η Ρεάλ Μαδρίτης μετά την ήττα στο Clasico από την Μπαρτσελόνα αντέδρασε σκορπίζοντας με 6-2 την Λα Κορούνια στο Ριαθόρ!
Εύκολο βράδυ για την Ρεάλ στην έδρα της Λα Κορούνια, με τους Μαδριλένους να ψάχνουν την αντίδραση μετά την ήττα από την Μπαρτσελόνα.

Οι ειδήσεις έπεφταν βροχή και ήταν περίεργες. Αρχικά οι Ρονάλντο, Κρόος τέθηκαν εκτός αποστολής. Στη συνέχεια η ενδεκάδα είχε μόλις δύο παίκτες ίδιους (Μαρσέλο, Νάτσο) σε σχέση με το clasico. Εάν μπορείς να αποκαλέσεις «ρεζέρβες» όμως, αυτούς που έπαιξαν εκπληκτικά κατά διαστήματα στο «Ριαθόρ». Η δεύτερη σύνθεση της Ρεάλ ήταν καλύτερη και από τη θεωρητικά βασική. Ενας galactico πάγκος έκανε ό,τι ήθελε στο χορτάρι κόντρα στην Λα Κορούνια και αποχώρησε με το χορταστικό 6-2.

Η Ντεπορτίβο ήταν η άτυχη που βρέθηκε μπροστά στο δρόμο του πληγωμένου θηρίου και διασύρθηκε με 2-6 μέσα στην έδρα της. Ο Μοράτα μόλις στο 1’ άνοιξε το σκορ για την Ρεάλ, ενώ ο Χάμες Ροντρίγκες στο 14’ έκανε το 0-2. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Αντνόνε στο 35’ σε 1-2, με τον Λούκας Βάθκεθ ένα λεπτό πριν το φινάλε του πρώτου μέρους να δίνει ξανά αέρα δύο γκολ στην Ρεάλ.

Στην επανάληψη ο χορός των γκολ συνεχίστηκε. Στο 66’ ο Χάμες έβαλε το δεύτερο προσωπικό του γκολ για το 1-4, με τον Ίσκο στο 78’ να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 1-5. 2-5 από τον Χοσελού στο 84’, με τον Κασεμίρο στο 87’ να γράφει το τελικό 2-6.

Στους 78 βαθμούς η Ρεάλ, όσους έχει και η Μπαρτσελόνα, αλλά οι Μαδριλένοι έχουν και ένα ματς λιγότερο.

Λα Κορούνια: Λουξ (46' Τίτον), Αρίμπας, Σίντνεϊ, Λουιζίνιο, Χουανφράν, Μπεργαντίνιος, Ντος Σάντος, Χιλ (56' Χοσέλου), Τσολάκ, Κακουτά (46' Ναβάρο), Αντόνε

Ρεάλ Μαδρίτης: Κασίγια, Βαράν (88' Τεχέρο), Νάτσο, Μαρσέλο, Ντανίλο, Κόβατσιτς, Ισκο  (79' Μαριάνο), Χάμες Ροδρίγκες, Λούκας Βάθκεθ, Ασένσιο (79’ Κασεμίρο), Μοράτα.