Τετάρτη, 19 Απριλίου 2017

Ρονάλντο λένε τον μπαμπά σας, βαυαράκια!

Αυτός ο άνθρωπος, αυτός! Όταν όλα πάνε στραβά, όταν η πρόκριση δείχνει να χάνεται, ο Κριστιάνο Ρονάλντο είναι εκεί. Ο Πορτογάλος σούπερ σταρ με χατ-τρικ έδωσε ουσιαστικά τη νίκη (4-2) στη Ρεάλ επί της Μπάγερν Μονάχου στην παράταση και παράλληλα την μεγαλειώδη πρόκριση στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ για 7η σερί χρονιά.

Αυτό το ζευγάρι θα μείνει στην ιστορία, είναι το μόνο σίγουρο. Δυο συγκλονιστικοί αγώνες ανάμεσα σε δυο σπουδαίες ομάδες, ωστόσο μόνο μια θα μπορούσε να περάσει. Κι αυτή είναι η ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ!

Η Ρεαλάρα μας, κατάφερε να σταθεί όρθια και παρότι βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ, στην παράταση ο Ρονάλντο πήρε το όπλο του και γύρισε τούμπα το ματς. Ο Ασένσιο έκανε το τελικό 4-2 και έδωσε μια σπουδαία πρόκριση στους Μαδριλένους.

Το πρώτο ημίχρονο θα ξεχαστεί γρήγορα. Η Ρεάλ του Ζιντάν έκλεισε καλά τους χώρους και δεν επέτρεψε στην Μπάγερν να βρει ευκαιρίες για γκολ, ενώ επιθετικά κινήθηκε και αυτή σε ρηχά νερά.

Όλα άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο όμως. Γρήγορα οι Βαυαροί πήραν το προβάδισμα στο 53’ με τον Λεβαντόφσκι να ευστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών κέρδισε ο Ρόμπεν από τον Κασεμίρο σε μια αν μη τι άλλο αυστηρή απόφαση.

Οι Γερμανοί πήραν θάρρος από το 0-1. Έκλεισαν την Ρεάλ στα καρέ της, με τους γηπεδούχους άνευ λόγου να μένουν πίσω από την σέντρα και απλώς να αμύνονται.

Ευτυχώς γλιτώσαμε σε 1-2 περιπτώσεις και τελικά ήρθε η ισοφάριση από τον Κριστιάνο Ρονάλντο στο 76’ για να δώσει σκορ πρόκρισης στην Ρεάλ. Παρ’ όλα αυτά, τίποτα δεν είχε τελειώσει. Μόλις τρία λεπτά αργότερα ο Ράμος σε μια προσπάθεια να απομακρύνει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και τον αγώνα στην παράταση.

Στο έξτρα ημίωρο η Ρεάλ είχε ένα μεγάλο προβάδισμα όμως. Στο 84’ ο Βιδάλ αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Ασένσιο και έτσι άφησε την Μπάγερν με δέκα παίκτες.

Αυτό μέτρησε τελικά, με την «βασίλισσα» να παίρνει τα ηνία του αγώνα. Με τον Κριστιάνο να βρίσκει πλέον τους χώρους που ήθελε όλα ήταν πιο εύκολα. Ο Πορτογάλος πέτυχε δυο ακόμα γκολ στο 105’ και το 110’ και έγραψε το 3-2 για να δώσει πια ουσιαστικά την πρόκριση στην Ρεάλ.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ασένσιο, με τον πιτσιρικά να διαμορφώνει το τελικό 4-2 και να στέλνει τη Ρεάλ στους «4» του Τσάμπιονς Λιγκ για έβδομη συνεχόμενη χρονιά.

Ρεάλ Μαδρίτης: Νάβας, Καρβαχάλ, Νάτσο, Ράμος, Μαρσέλο, Κασεμίρο, Κρόος (114’ Κόβασιτς), Μόντριτς, Ίσκο (71’ Βάσκεθ), Ρονάλντο, Μπενζεμά (64’ Ασένσιο)

Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Λαμ, Χούμελς, Μπόατενγκ, Αλάμπα, Αλόνσο (75’ Μίλερ), Βιδάλ, Τιάγκο, Ριμπερί (71’ Κοστα), Ρόμπεν, Λεβαντόφσκι (88’ Κίμιχ)