Σάββατο, 8 Απριλίου 2017

Ραντεβού στην Πόλη!

Πρώτοι και καλύτεροι! Με μια ακόμα φανταστική εμφάνιση, η Ρεάλ ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της με νίκη (97-80) επί της Εφές στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκα τερματίζοντας στην πρώτη θέση με ρεκόρ 23-7, με αποτέλεσμα να έχει ως αντίπαλο στα πλέι οφ την 8η Νταρουσάφακα.

Η «βασίλισσα» είναι έτοιμη να επιστρέψει στο Final-4, μετά την περσινή απουσία, αφού με την πρωτιά που κατάκτησε θα έχει το πλεονέκτημα έδρας απέναντι στους Τούρκους. Επιπλέον είναι σαφώς καλύτερη ομάδα και η παρουσία στην Κωνσταντινούπολη, είναι κάτι παραπάνω από δεδομένη.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο δείχνει φέτος ασταμάτητη. Πέρα από ένα μικρό διάστημα μέσα στην σεζόν, κατά τα άλλα, είναι η πιο σταθερή και καλύτερη επιθετικά ομάδα, με τα ταλέντο να ξεχειλίζει και να τις δίνει με άνεση την πρωτιά. Το πλεονέκτημα έδρας είναι πολύ σημαντικό, αν και ο στόχος είναι η άνετη και γρήγορη πρόκριση με 3-0.

Η Νταρουσάφακα πήρε την πρόκριση για τα πλέι οφ, την τελευταία αγωνιστική επικρατώντας του Ερυθρού Αστέρα, με τους Σέρβους να μένουν τελικά εκτός συνέχειας. Φυσικά η ομάδα της Κωνσταντινούπολης δεν είναι κάτι το φοβερό και δεν μπορεί να μας τρομάξει.

Στα του αγώνα με την Εφές, οι Τούρκοι ξεκίνησαν πιο δυνατά, όμως γρήγορα μπήκαμε στο κλίμα του αγώνα, με το ημίχρονο να βγαίνει στο 37-36 υπέρ μας.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος. Αφού δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, οι δυο ομάδες ήταν χαλαρές και παρουσίασαν ένα ελκυστικό θέαμα στο κοινό που τον παρακολούθησε. Η Ρεάλ συνέχισε να είναι μπροστά, όμως μόλις με ένα καλάθι διαφορά 62-60 μετά από 30’.

Στην 4η περίοδο όμως πάτησε το γκάζι και ξέφυγε. Με τον Κάρολ να κάνει μυθικά πράγματα, η «βασίλισσα» έφτασε τελικά άνετα στη νίκη με 97-80 και υπέγραψε με τον καλύτερο τρόπο την πρωτιά της κανονικής περιόδου.