Πέμπτη, 20 Απριλίου 2017

Ένα βήμα πιο κοντά στο Final Four η «βασίλισσα»

Χωρίς πολλά-πολλά και κυρίως χωρίς να σπαταλήσουμε πολλή ενέργεια, επικρατήσαμε 83-75 της Νταρουσάφακα και κάναμε το 1-0 στην σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας. Κορυφαίος ο Γιουλ που πέτυχε 23 πόντους.

Οι Τούρκοι μπήκαν δυνατά και αιφνιδίασαν την ομάδα του Λάσο που στην άμυνα είχε πολλά προβλήματα. Ενδεικτικό ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου (16-24).

Ωστόσο, η Ρεάλ επέστρεψε και κάλυψε την διαφορά με το ημίχρονο να την βρίσκει πίσω μόλις έναν πόντο 37-36. Πλέον ο ρυθμός είχε γυρίσει για τα καλά υπέρ των γηπεδούχων που έδειχναν να έχουν ξεπεράσει το αρχικό μούδιασμα.

Στην Τρίτη περίοδο όλα πια είχαν αλλάξει, με την Ρεάλ να έχει πάρει φόρα και να μην σταματάει. Με επί μέρους σκορ 25-16, πέρασε μπροστά με οκτώ πόντους, 61-53 και ουσιαστικά έκρινε τον αγώνα. Φυσικά τίποτα δεν είχε τελειώσει, όμως μέσα στο παρκέ φαινόταν ποιος κάνει κουμάντο.

Βέβαια, λίγο έλειψε να γίνει η στραβή, αφού στα τελευταία λεπτά υπήρξε μια χαλάρωση από τους Μαδριλένους, όμως η ψυχραιμία του Γιουλ και κυρίως η αστοχία των Τούρκων, δεν επέτρεψε να γίνει η κηδεία.

Το τελικό 83-75, δίνει στην «βασίλισσα» τη νίκη και την φέρνει ένα βήμα πιο κοντά στο Final Four της Πόλης, όπου θα διεκδικήσει ένα ακόμα τρόπαιο Ευρωλίγκας.