Τετάρτη, 26 Απριλίου 2017

Έτσι απαντάει η «βασίλισσα»! Νίκη και φύγαμε για Final Four

Η Ρεαλάρα δεν ακολούθησε τον δρόμο του Παναθηναϊκού και του Ολυμπιακού, περνώντας από την Τουρκία με 88-81 απέναντι στην Νταρουσάφακα και έτσι έκανε το 2-1, παίρνοντας πίσω το πλεονέκτημα έδρας. Μια νίκη ακόμα χρειάζεται η «βασίλισσα» για να φτάσει σε ακόμα ένα Final Four. Κορυφαίος ο Αγιόν με 18 πόντους και εννέα ριμπάουντ.

Η ήττα στην Μαδρίτη φαίνεται πως πείσμωσε τους παίκτες του Πάμπλο Λάσο που δεν έχουν σκοπό να λείπουν από το μεγάλο ραντεβού της Πόλης και επέστρεψαν αμέσως στις νίκες.

Φυσικά οι Τούρκοι δεν θα μπορούσαν να αποδειχθούν αξεπέραστο εμπόδιο και πήραν το μάθημά τους, για το… θράσος που είχαν να νικήσουν στην έδρα μας. Με ένα καταπληκτικό πρώτο μέρος, βγαλμένο από σπουδαίες μπασκετικές βραδιές, πήραμε από νωρίς ένα καλό προβάδισμα, το οποίο διατηρήσαμε ακόμα και στην αντεπίθεση των γηπεδούχων.

Με εκπληκτικά ποσοστά στην ρακέτα, αλλά και εξαιρετικά σουτ έξω από τα 6.75, το πρώτο ημίχρονο βρήκε την Ρεάλ μπροστά με 13 πόντους (46-33). Όλα έδειχναν να έχουν κριθεί, αφού η διαφορά ήταν μεγάλη και δύσκολα αναστρέψιμη.

Στο δεύτερο ημίχρονο είναι η αλήθεια πως πέσαμε λίγο. Λογικό αν σκεφτεί κανείς πως έχουμε ακόμα ένα ματς σε δυο μέρες, οπότε η κούραση θα μετρήσει. Η Νταρουσάφακα βρήκε την ευκαιρία να μειώσει, αλλά ποτέ δεν μπήκε πραγματικά στον αγώνα.

Η νίκη ήρθε με 88-81 και η σειρά πήγε στο 2-1. Την Παρασκευή λοιπόν, οι δυο ομάδες δίνουν νέο ραντεβού, με την Ρεάλ να χρειάζεται τη νίκη για να επικυρώσει το εισιτήριό της για το Final Four της Κωνσταντινούπολης.