Δευτέρα, 15 Μαΐου 2017

88-86 την Ανδόρα, θα τη βρούμε και στα play offs

Η αυλαία έπεσε στην κανονική περίοδο με επτά αγώνες που γέμισαν το απόγευμα και είχαν τα πάντα όλα.
Ο αγώνας που ξεχώρισε ήταν αδιαμφισβήτητα αυτός ανάμεσα στην ΜόραΜπανκ Ανδόρρα και τη Ρεάλ Μαδρίτης, ομάδες που  θα συναντηθούν και στα play offs. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έστειλε τον αγώνα στην παράταση, έχοντας συνολικά 13 πόντους και 11 ριμπάουντ, υπό το βλέμμα του αδελφού του Γιάννη, που πανηγύριζε έξαλλα για τον αδελφό του. Τελικά η νίκη πήγε στη Ρεάλ με το τελικό 86-88 εκτός έδρας.

Η Ρεάλ ξέφυγε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα φτάνοντας στο 13-22 στο δεκάλεπτο και το 20-37 στα μισά της δεύτερης περιόδου, δείχνοντας πως ο αγώνας θα ήταν εύκολη υπόθεση γι’ αυτήν. Η ΜόραΜπανκ Ανδόρρα όμως, όπως το συνηθίζει στο γήπεδό της ειδικά, δεν παραδόθηκε και κατάφερε να μειώσει με βολές του Θανάση Αντετοκούνμπο στους οχτώ πόντους (62-70, 34’) με τον ίδιο να διαμορφώνει και το 66-70 και τον Κολόμ  να μειώνει ακόμη περισσότερο (68-70, 36’). Και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να τον αποθεώνει! (πού να το φανταζόταν!)

Στα 19’’ για τη λήξη ο Έλληνας φόργουορντ ισοφάρισε σε 77-77, αλλά μετά το άστοχο σουτ του Νοτσιόνι, αστόχησε και αυτός σε σουτ τριών πόντων και ο αγώνας πήγε στην παράταση. Ο Θανάσης έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (79-77) με τον Γιάννη να πανηγυρίζει έξαλλος!

Ο αγώνας παρέμεινε ντέρμπι ως το φινάλε με τον Πάμπλο Λάσο να μην διστάζει να ρίξει στον αγώνα στην παράταση κι ενώ η μπάλα “έκαιγε” το επόμενο μεγάλο πρότζεκτ της Ρεάλ Μαδρίτης, τον Ράντοντσιτς, ο οποίος μάλιστα πήγε και στη γραμμή για βολές για να γράφει με 1/2 το 86-85 με 45” για το τέλος. Δύο έμπειροι όμως ήταν αυτοί που πήραν τη νίκη για την Ρεάλ Μαδρίτης: Ο Γιόνας Ματσιούλις με ένα επιθετικό ριμπάουντ και ο Αντρές Νοτσιόνι που διαμόρφωσε το τελικό 86-88.

Σημαντική νίκη γοήτρου σημείωσε και η Μούρθια του Φώτη Κατσικάρη με το 70-67 επί της Βαλένθια εκτός έδρας και τον Φακούντο Καμπάτζο σε πρωταγωνιστικό ρόλο. Η Ιμπεροστάρ Τενερίφε έκανε τη δική της γιορτή απέναντι στην Μανρέσα που έχει ήδη υποβιβαστεί, όπως δείχνει και το τελικό 84-51. Ο Γιώργος Μπόγρης αγωνίστηκε 16′ και στο διάστημα αυτό είχε 4 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Η Μπαρτσελόνα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήρε την εκτός έδρας νίκη από την Ομπραντόιρο με 76-71. Ο Στράτος Περπέρογλου είχε 12 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 τάπα σε 27’26” και ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ 6 πόντους και 2 ριμπάουντ και 17’37”. Η Σεβίλλη αποχαιρέτησε την κατηγορία, ενώ η Σαραγόσα παρά την ήττα της έμεινε και το πανηγύρισε δεόντως.

Πάμε όμως στο πιο σημαντικό κομμάτι: Στους οχτώ που συνεχίζουν. Τα ζευγάρια που σχηματίστηκαν για τα playoffs είναι: