Τρίτη, 2 Μαΐου 2017

Ο μπαμπάς είναι εδώ και μας πάει τελικό!

Ο μπαμπάς «καθάρισε» και πάλι! Ο Κριστιάνο Ρονάλντο με ένα προσωπικό κρεσέντο, πέτυχε τρία γκολ και διέλυσε την… πελάτισσα Ατλέτικο Μαδρίτης 3-0 και ουσιαστικά μας έδωσε την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ.

Δεν παίζει στα μεγάλα ματς; Εξαφανίζεται στα δύσκολα; Πάρτε στο τρίμπαλο και σπίτι σας γατάκια. Ο καλύτερος παίκτης του κόσμου πήρε από το χέρι την «βασίλισσα» και την οδηγεί προς το 12ο τρόπαιο και δεύτερο συνεχόμενο.

Η Ατλέτικο για μια ακόμα φορά φάνηκε λίγη για να μας κοντράρει στην Ευρώπη. Παιδιά η φανέλα είναι βαριά, εσείς έχετε πολλά ψωμιά να φάτε.

Η Ρεαλάρα μπήκε από την αρχή με φόρα και έπνιξε την Ατλέτικο. Ήδη στα πρώτα λεπτά είχε δημιουργήσει αρκετές ευκαιρίες και μόλις στο 10’ ο Κριστιάνο άνοιξε το σκορ και τον δρόμο προς τη νίκη και την πρόκριση.

Με το 1-0 στα χέρια, τα πόδια είχαν ελαφρύνει και είχαμε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Τα γατιά του Τσόλο ούτε σουτ δεν μπορούσαν να κάνουν και να λένε πάλι καλά που στο πρώτο ημίχρονο δεν έφτασε στο 4-0, αντί για 1-0 που έμεινε.

Τα φύλαγε για το τέλος όμως ο Πορτογάλος. Στο δεύτερο μέρος η Ρεάλ μπήκε με την ίδια τακτική. Κρατάμε μπάλα και πιέζουμε ψηλά. Συνήθως όταν έχουμε το προβάδισμα κλεινόμαστε πίσω και το κρατάμε. Ωστόσο, σήμερα ο Ζιζού είχε όρεξη για πάρτι.

Στο 73’ ο Ρονάλντο έκανε το 2-0 μέσα σε πανδαιμόνιο, ενώ στο 86’ διαμορφώθηκε το τελικό 3-0 με το Σαντιάγκο Μπερναμπέου να παίρνει φωτιά.

Ο 15ος τελικός στην ιστορίας μας είναι πια πολύ κοντά και είμαστε μόλις ένα βήμα πριν από την διεκδίκηση του 12ου τροπαίου, αλλά κυρίως του ριπίτ, κάτι που δεν έχει κάνει ποτέ καμία στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Συνθέσεις

Ρεάλ Μαδρίτης: Νάβας, Καρβαχάλ (Νάτσο), Βαράν, Ράμος, Μαρσέλο, Κασεμίρο, Κρόος, Μόντριτς, Ίσκο (68’ Ασένσιο), Ρονάλντο, Μπενζεμά (77’ Βάσκεθ)

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Λούκας, Σάβιτς, Γκοδίν, Φελίπε Λουίς, Κόκε, Γκάμπι, Σαούλ (58’ Γκαϊτάν), Καράσκο (68’ Κορέα), Γκαμεϊρό (57’ Τόρες), Γκριεζμάν