Παρασκευή, 19 Μαΐου 2017

Ένας Γιουλ δεν φέρνει τον… τελικό

Ο Σέρχιο Γιουλ έκανε ότι μπορούσε, πέτυχε 25 πόντους, όμως είχε συμπαραστάτη μόνο τον Τζέισι Κάρολ και έτσι η Ρεάλ δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του Final-Four της Κωνσταντινούπολης, αφού ηττήθηκε από την Φενερμπαχτσέ με 84-75.

Οι Τούρκοι είχαν περισσότερες λύσεις και αυτό φάνηκε. Η «βασίλισσα» έζησε και πέθανε με το τρίποντο με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να φτάσει στην μεγάλη ανατροπή, παρά την συγκλονιστική προσπάθεια στην τέταρτη περίοδο.

Δυστυχώς λοιπόν δεν θα μπορέσουμε να διεκδικήσουμε την δέκατη ευρωπαϊκή μας κούπα την Κυριακή και απλώς θα αγωνιστούμε για την 3η θέση απέναντι στην ΤΣΣΚΑ.

Η Φενέρ μπήκε πολύ δυνατά από την αρχή και πήρε γρήγορα μια διαφορά ασφαλείας την οποίας διατηρούσε με άνεση, αφού είχε ηρεμία στην επίθεση και δύναμη στην άμυνα, μην αφήνοντας την Ρεάλ να πατήσει ρακέτα.

Μόνο με τα τρίποντα δεν θα μπορούσε να αλλάξει κάτι. Το ημίχρονο βρήκε τους Τούρκους μπροστά με δέκα 44-34 και η γενική αίσθηση ήταν πως έχει μεγάλο προβάδισμα για τη νίκη.

Στην Τρίτη περίοδο η Ρεάλ βρήκε κάποιες αμυντικές λύσεις, αλλά τα πολλά λάθη στην επίθεση δεν την άφησαν να πλησιάσει περισσότερο, Μάλιστα η διαφορά άνοιξε κιόλας με τους γηπεδούχους να μπαίνουν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +13 (63-50).

Η διαφορά ήταν πια τεράστια. Ο Γιουλ πραγματικά τα είχε φτύσει και δεν είχε δυνάμεις ούτε για βολή. Παρ’ όλα αυτά προσπαθούσε, αλλά μόνος αυτός και ο Κάρολ δεν έφταναν. Ειδικά στα τελευταία λεπτά, παρότι καταφέραμε να μειώσουμε ακόμα και στους οκτώ και είχαμε την ευκαιρία να μαζέψουμε περισσότερο, κάποιες επιπόλαιες επιλογές μας στέρησαν την ευκαιρία.

Τελικά η μπίλια έκατσε στο 84-75 και η Φενέρ θα είναι σε έναν ακόμα τελικό για δεύτερη σερί φορά, ώστε να διεκδικήσει την πρώτη της Ευρωλίγκα.