Σάββατο, 3 Ιουνίου 2017

Back to back πρωταθλητές ΜΟΝΟ εμείς. Προσκυνήστε την απόλυτη ομάδα!

Η κατάρα έσπασε από την μοναδική ομάδα που μπορούσε και άξιζε να το κάνει. Η μεγάλη Ρεάλ Μαδρίτης του Ζινεντίν Ζιντάν, σκόρπισε 4-1 την Γιουβέντους στον τελικό και κατέκτησε το 12ο και δεύτερο συνεχόμενο Τσάμπιονς Λιγκ. Καταπληκτικοί οι «μερένχες» στο δεύτερο ημίχρονο.

Τώρα βγείτε και μιλήστε γατάκια. Το σηκώσαμε και φέτος και γίναμε η πρώτη ομάδα που κατάφερε να κάνει το… ριπίτ από καταβολής του Τσάμπιονς Λιγκ. Η σπουδαία Ρεάλ του Ζιζού έγραψε ιστορία στο Κάρντιφ απέναντι στην Μεγάλη Κυρία.

Πρωταγωνιστής; Ο Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο Πορτογάλος σούπερ σταρ έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα. Σκόραρε. Μπορεί να μην έκανε πολλά, αλλά έβαλε το πρώτο και το τρίτο γκολ και ουσιαστικά ήταν αυτός που «καθάρισε». Φυσικά ο απόλυτος άρχων του αγώνα ήταν ο Ίσκο. Ο Ισπανός μέσος ήταν καταπληκτικός όσο έπαιξε και έκανε την διαφορά.

Πλέον λοιπόν έχουμε δώδεκα κούπες με τα μεγάλα αυτιά και έτσι δεν μπορεί να μας κουνηθεί κανείς. Άλλωστε αυτός ήταν ο έκτος τελικό μας επί Τσάμπιονς Λιγκ και το απόλυτο συνεχίζεται.

Στα του αγώνα, η Γιουβέντους μπήκε καλύτερα και είχε δυο ευκαιρίες με τον Ιγκουαΐν, όμως ο Νάβας ήταν εκεί. Στην συνέχεια πήραμε κάποια μέτρα και στην πρώτη φάση που δημιουργήσαμε ο Ρονάλντο βρήκε δίχτυα στο 20’, μετά την πάσα του Καρβαχάλ.

Οι Ιταλοί όμως απάντησαν επτά λεπτά αργότερα με καταπληκτικό γυριστό του Μάντζουκιτς. Έτσι το ημίχρονο βγήκε με το 1-1, αφού δεν υπήρξαν πολλές φάσεις από το 27’ και μετά.

Στο δεύτερο μέρος, έγειρε το γήπεδο κανονικά. Η Ρεάλ έπιασε από τον λαιμό την Γιουβέντους και δεν την άφησε ποτέ. Μέσα σε τρία λεπτά τελείωσαν όλα. Ο Κασεμίρο με μακρινό σουτ στο 61’ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Ρεάλ, με τον Ρονάλντο να γράφει το 3-1 στο 64’.

Παρά το άνετο προβάδισμα η «βασίλισσα» ήλεγχε με άνεση το ματς και ήταν αυτή που δημιουργούσε τις ευκαιρίες. Μάλιστα στο 84’ η Γιούβε έμεινε με δέκα λόγω της αποβολής του Κουαδράδο.

Όλα είχαν κριθεί, όμως ο Ασένσιο ήθελε να βάλει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ και στο 90’ έγραψε το τελικό 4-1 και να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην μεγαλειώδη νίκη της Ρεαλάρας.